Σκόνταψε στο τέλος με τη Δόξα ο Καραϊσκάκης

Παρ' ότι γύρισε το ματς, ο Καραϊσκάκης ισοφαρίστηκε από τη Δόξα, στο τελευταίο πεντάλεπτο, και παραχώρησε ισοπαλία με 2-2.

Πολύτιμους βαθμούς έχασε ο Καραϊσκάκης, εντός έδρας με τη Δόξα Δράμας, για να παραμένει στη δεύτερη θέση, παραχωρώντας ισοπαλία με 2-2. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με αμφισβητούμενο τέρμα, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, γυρνώντας το ματς, όμως μια στιγμή αδράνειας αλλά και έμπνευσης του Ρόβα, που σημείωσε φοβερό γκολ, τους στέρησαν το τρίποντο της νίκης. Το πρώτο τέταρτο κύλησε αναγνωριστικά, χωρίς φάση, για να απειλήσει ο Καραϊσκάκης στο 19ο λεπτό, όταν έπειτα από εξαιρετική ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στον Παπανίκου, που σούταρε από πλάγια, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να έχουν απειλήσει ουσιαστικά, έφτασαν στο 0-1, στο 28ο λεπτό, όταν από σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους, και έφτασε στον Κρητικό, που φάνηκε να είναι σε ελεγχόμενη θέση, σκόραρε από κοντά, για το 0-1, με τον επόπτη να μένει στη θέση του με τη σημαία κατεβασμένη. Έπειτα από διαβουλεύσεις με το διαιτητή το τέρμα μέτρησε κανονικά, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες. Το γκολ αφύπνισε τον Καραϊσκάκη, που στο 35ο λεπτό ισοφάρισε στο ματς, όταν έπειτα από γύρισμα στην περιοχή, ο Καραγιαννίδης έκανε το πλασέ, ο Μένκα έδιωξε δύσκολα, όμως ο Καπίας πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έγραψε το 1-1. Στο 44ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έπειτα από νέα ωραία ανάπτυξη, έφτασε κοντά στην ανατροπή, όταν ο Κυβελίδης έσπασε στο Χατζηστραβό που φάτσα με το τέρμα, όμως χωρίς ισορροπία στο σώμα σου, σούταρε αδύναμα, με το Μένκα να μπλοκάρει. Ένα λεπτό μετά, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο πολύ καλός σήμερα, Μέτσε σούταρε από μακριά, όμως ο Μένκα μπλόκαρε και πάλι σταθερά.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης μπήκε στο γήπεδο πολύ καλύτερα από τη Δόξα, και πίεσε τη Δόξα, έχοντας στο 60' την πρώτη του φάση, με σουτ του Αλμπάνη από πάσα του Τσούτση, που κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, ο Ψιάνος σέντραρε και ο Κυβελίδης μόνος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν ανησύχησε το Μένκα. Στο 69ο λεπτό, ο φορ του Καραϊσκάκη απείλησε εκ νέου, σουτάροντας ξαφνικά από μακριά σε μια εξαιρετική έμπνευση, με το Μένκα όμως να διώχνει στη γωνιά του. Στο 71ο λεπτό, ο Κυβελίδης βρήκε το γκολ που έψαχνε, όταν σε αναστάτωση στην άμυνα της Δόξας, από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσούτσης γύρισε προ του Μένκα, και ο Κυβελίδης από κοντά με προβολή έγραψε το 2-1. Μετά το γκολ, ο Καραϊσκάκης δε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τη Δόξα να απειλεί στο επόμενο λεπτό, με τον Κρητικό να σουτάρει και το Μέλκα να το νικά. Στο 83ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν όταν ο Αποστολίδης έμεινε μόνος έξω από την περιοχή, έπιασε εξαιρετικό σουτ, ο Μελκάς αντέδρασε πολύ καλά, και αποσόβησε το γκολ με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, και την μπάλα να σκάει στη συνέχεια στη γραμμή, για να μπλοκάρει. Δύο λεπτά μετά, διαμορφώθηκε το τελικό 2-2, όταν ο Ρόβας βρήκε μπροστά του την μπάλα, από μπροστινή μπαλιά, και με φοβερό διαγώνιο βολέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Μέλκα, σημειώνοντας ένα πανέμορφο τέρμα. Ο Καραϊσκάκης παρά το γεγονός πως ισοφαρίστηκε, θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο, στο 90ο λεπτό, όταν ο Μέτσε έκανε σέντρα ακριβείας στην περιοχή, ο Κυβελίδης πήρε μόνος την καρφωτή κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, και το 2-2 παρέμεινε.

Γκολ : Καπίας 35', Κυβελίδης 71' / Κρητικός 28', Ρόβας 85'

Κίτρινες κάρτες : Καπίας, Ψιάνος, Κούστα / Πλέγας, Χάμοντ, Σιώπης

Διαιτητής: Καδδάς Παναγιώτης (Αχαΐας)  Βοηθοί: Φραγκούλης Παύλος (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Μωϋσιάδης Βασίλης (Γρεβενών)  4ος: Μπαΐλης Νίκος (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής: Κοφίτσας Ματθαίος (Καρδίτσας)

Καραϊσκάκης (Μπέλας) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Καπίας, Μασούρας (46' Τσούτσης), Μέτσε, Ψιάνος (91' Γυφτοκώστας), Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Αλμπάνης (84' Καψάλης)

Δόξα Δράμας (Ανυφαντάκης) : Μένκα, Παπαργυρίου, Οικονόμου (84' Παρασκευάς), Κρητικός, Πλέγας, Κουκόλης, Κόντος (65' Ρόβας), Σιώπης, Καψάλης, Σαμπανίδης (66' Αποστολίδης), Χάμοντ