Σημαντικό "διπλό" για το Μενίδι στο Νεοχώρι (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Τις ελπίδες του για απευθείας παραμονή στην κατηγορία αναπτέρωσε η ΑΕ Μενιδίου, που πέρασε από το Νεοχώρι, κόντρα στον ελλιπή Αχιλλέα, με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ, όταν στο 5ο λεπτό, ο Κολιούλης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, ξεγελώντας το Χαλκιά και γράφοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι με κύριο εκφραστή το Νάτσιο πλησίασαν την ισοφάριση σε κάποιες περιπτώσεις, όμως δεν είχαν και τα καλύτερα δυνατά τελειώματα, με την μπάλα να μη βρίσκει εστία. Στο 27ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν από συνδυασμό Νούσια και Τσιάπαλη και σέντρα του πρώτου στην περιοχή, ο Παντιώρας στόπαρε με το στήθος στο σημείο του πέναλτι, και με ωραίο τελείωμα, έγραψε το 0-2 για την ομάδα του. Λίγο αργότερα, ο Αχιλλέας είχε ένα καλό φάουλ που έφυγε μόλις άουτ, με το ημίχρονο να φεύγει με την ΑΕΜ να προηγείται με δύο γκολ.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν γρήγορα στο ματς, όταν μετά από φάουλ, και πρώτη κεφαλιά, ο Νάτσιος στο δεύτερο δοκάρι με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν για το γκολ της ισοφάρισης, με την ΑΕΜ να φτάνει κοντά σε τρίτο γκολ στο 73ο λεπτό, όταν ο Τσιάπαλης πήρε την κοντινή κεφαλιά μετά από γέμισμα, όμως ο Χαλκιάς μπλόκαρε. Ο Αχιλλέας είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι τελικά στα ίσα, όταν ο Κολιός στο 82ο λεπτό, σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, με το Μούτσιο να μην κάνει πολύ καλή εκτίμηση, και την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι. Μέχρι το τέλος, οι ομάδες δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο άλλο γκολ, με την ανεβασμένη ΑΕ Μενιδίου, να παίρνει το σημαντικό ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Στούπας Παύλος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κοστρένι, Στόγια, Νάτσιος, Τσέλα, Λούκα, Αρτένις, Βούλγαρης, Δήμος (54' Φάκος), Κολιός, Δήμου (60' Τάσιος)

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Μαλτέζος, Κασελούρης, Τσιάπαλης, Καλαμπούκης, Μπαλάτσας, Κολιούλης (84' Κάλλιας), Οικονόμου, Θανάσης, Παντιώρας (65' Κουρέλης), Νούσιας (52' Βασίλας)