Σημαντική νίκη για τον Ηρόδοτο

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ηρόδοτος με ανατροπή, κόντρα στη Δόξα, με 2-1.

Μεγάλη νίκη για τον Ηρόδοτο με ανατροπή απέναντι στη Δόξα, σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο και με δυνατή βροχή κατά διαστήματα, μια νίκη που τον απομακρύνει κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη, σε αντίθεση με τη Δόξα που μετά τη σημαντική νίκη της επί της Μέλισσας, επέστρεψε στα άσχημα αποτελέσματα. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον Ηρόδοτο, όταν μόλις στο 5ο λεπτό, η άμυνα του Ηροδότου πιάστηκε στον ύπνο, και έπειτα από ωραία σέντρα του Βασιλάκη από πλάγια, ο Τσούμαλης αφύλαχτος στο πρώτο δοκάρι, με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν λίγο αργότερα, όταν ο Γιώτης έκανε το γύρισμα, όμως ο Παύλου από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άτσαλα άουτ. Ο Ηρόδοτος είχε ακόμα μία καλή στιγμή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σιόζου, όμως τη σέντρα σουτ που επιχείρησε έδιωξε σε κόρνερ ο Γαλάνης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές, μία έπειτα από εκτέλεση κόρνερ όμως ο Τάτσης στο δεύτερο δοκάρι δεν έκανε καλό πλασέ και η μπάλα έφυγε άουτ και μία σε εκτέλεση φάουλ του Τσούμαλη, με την μπάλα να κοντράρει και να διώχνει ο Οικονόμου σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ηροδότου μπήκε πιο αποφασιστικά και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ, στο 55ο λεπτό, ο Γαλάνης στην προσπάθειά του να μπλοκάρει τη μπάλα έχασε τον έλεγχο της, και ο Παύλου εξ επαφής έγραψε σε κενή εστία το 1-1. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα σε φάση καρμπόν, έπειτα από βαθιά μπαλιά σε εκτέλεση φάουλ, ο γκολκίπερ της Δόξας έκανε νέα κακή εκτίμηση της μπάλας, στην προσπάθεια του να τη μπλοκάρει, και ο Ρώσσιος αυτή τη φορά, από κοντά έκανε το 2-1 για τον Ηρόδοτο. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση, με τους νικητές να τελειώνουν το ματς με παίκτη λιγότερο, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ρώσσιος για εξύβριση.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Γκόκα Κατερίνα

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Ν., Ευαγγέλου, Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Γιώτης, Ρώσσιος, Παναγιώτου, Παύλου, Σιόζος (82' Τσόγκας), Γκαναβίας (60' Γκώρος)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελαέτης, Μπιλιάλης (75' Ρέντζιος), Χαϊντάρι, Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης, Τάτσης Δ., Τάτσης Χ. (67' Σφήκας), Βασιλάκης, Πεσλής