Σημαντική ισοπαλία για τον Εθνικό

Σημαντικό βαθμό απέσπασε από τον Ολυμπιακό Βόλου, στην έδρα του ο Εθνικός Φιλιππιάδας, μετά το τελικό 0-0.

Την περιγραφή του παιχνιδιού σας προσφέρει το συνεργείο:
ΠΑΠΑΤΣΙΜΠΑΣ
ΕΜΠΟΡΙΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΑ ΑΥΤ/ΤΩΝ - ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ - ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ (Zavoli) -
ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (Hellas Service)
ΕΔΡΑ : ΙΜΑΡΕΤ ΑΡΤΑΣ - ΕΛΕΟΥΣΑ ΤΗΛ. 2681072338

Υγραεριοκίνηση για full injection κινητήρες από 599 € αποκλειστικά στο συνεργείο
Παπατσίμπας.

Σημαντικό παιχνίδι για τον Εθνικό στη Φιλιππιάδα, κόντρα στον ισχυρό Ολυμπιακό Βόλου, με την τοπική ομάδα να θέλει τη νίκη, ώστε να μην μπει σε περιπέτειες υποβιβασμού, στις αγωνιστικές που απομένουν. Το πρώτο τέταρτο κύλησε αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση, με την πρώτη τελική να έρχεται στο 17ο λεπτό, όταν ο Μπαλογιάννης σούταρε άουτ. Στο 27ο λεπτό ήρθε και η πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους, με το Μασάντο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας έπειτα από διώξιμο αμυντικών, όμως το σουτ του να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Τρία λεπτά μετά, ήρθε η απάντηση από τον Εθνικό, με τον Μπαστάνη να κάνει ωραία ενέργεια και να σουτάρει, όμως την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Κατσούλη.  Στο δίλεπτο 38'-40' ο Ολυμπιακός απείλησε σε δύο περιπτώσεις, αρχικά με τον Κέρι να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ, και στη συνέχεια με τον Αναστασίου να σουτάρει με την ίδια κατάληξη, για να φύγει το ημίχρονο στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός μπήκε με φάση στο ματς, με τον Ιωάννου να εκτελεί κόρνερ, και την κεφαλιά του Μιχάλη να σταματά στον Κατσούλη. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, απάντησαν στις φάσεις στο 65', όταν ο Ζώνας βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή του Εθνικού, όμως σούταρε άστοχα. Δέκα λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά, με τον Ευθυμιάδη αυτή τη φορά να σουτάρει, και την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Τρανουλίδη. Σε μία από τις ελάχιστες φάσεις του Εθνικού στην επανάληψη, ο Δημουλάς σούταρε από μακριά, στο 83', όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά μετά, μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Κόκκα σε πρώτο χρόνο να νικιέται από τον Τρανουλίδη, και τον Κέρι στην επαναφορά, από πλεονεκτική θέση να αστοχεί. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του ματς, με τον Εθνικό να αποσπά ένα σημαντικό βαθμό, καθώς Αχιλλέας και Αμβρακία νίκησαν στις έδρες τους και τον πλησίασαν στη βαθμολογία.

Διαιτητής : Πάνος Γιάννης  Βοηθοί : Θανασιάς Θανάσης - Γιώτης Κοσμάς

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος) : Τρανουλίδης, Μαλάτος, Ντανάι, Δημουλάς, Κουμπής, Τσουλιάης, Μπαστάνης, Άτσκα, Ιωάννου (85' Παπακίτσος), Μπαλογιάννης (65' Λέντζος), Μιχάλης

Ολυμπιακός Βόλου (Μπράτσος): Κατσούλης, Στουρνάρας, Α. Κόκας, Ντόικιτς, Ζώνας, Ευθυμιάδης, Κόκας Δ. (90' Αγγέλης), Αναστασίου, Σκανδάλης (82' Χολέβας), Μασάντο, Κέρι