«Σεφτέ» στις νίκες με «διπλό» η ΑΕ Ξηροβουνίου

Η ομάδα του Ξηροβουνίου πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-0 επί της Προοδευτικής Γραμμενίτσας στην Κυράτσα.

Στο παιχνίδι μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δυσκολευόταν να φτάσουν σε κάποια τελική προσπάθεια. Στο 23' από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, ο Καυκιάς παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, καθώς βρήκε ελάχιστα τη μπάλα με αποτέλεσμα να περάσει λίγο δίπλα από την εστία του Βάσιου. Δέκα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Βαλίλη να απειλήσει την ομάδα του, όταν από εκτέλεση πλάγιου από τον Ανδρέα Δόση, με κεφαλιά προς τα πίσω η μπάλα μπορεί να βρήκε και στην εξωτερική πλευρά το κάθετο δοκάρι του Βάσιου. Στο επόμενο λεπτό κόρνερ του Κυριαζή, κεφαλιά του Άρη Δόση και ενώ η μπάλα φαινόταν να πηγαίνει ελάχιστα άουτ, ο Γιαννούλης πετάχτηκε με το χέρι και προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, όμως δεν γλίτωσε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Δραγατάκη. Και ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, από ένα λάθος της άμυνας τους στο 41ο λεπτό, ο Κολιός θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του αλλά ο Αλεξίου εξουδετέρωσε σε κόρνερ το πλασέ του. Στο 44' ο προπονητής των γηπεδούχων Καρατζάς, απομακρύνθηκε από τον πάγκο της ομάδας του για διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή του αγώνα. Στο 46' ο Νταλάκας με ωραία εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βάσιου και να καταλήγει άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γιαννούλης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Κυριαζής πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Βάσιου αλλά ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα.

Στην επανάληψη, όλα φάνηκε ότι κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου. Στο 52' ο Καυκιάς με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Σκορίλα απέναντι στον Αλεξίου, με τον πορτιέρο της ΑΕΞ να κρατάει το μηδέν στην εστία του. Στο επόμενο λεπτό ο Νίκου απέφυγε εντυπωσιακά, κοντά στο σημείο του κόρνερ, Κακιώνη και Σκορίλα, γύρισε παράλληλα και ο Γκαρτζώνης με κοντινή προβολή πέτυχε το 0-1. Στο 68' ήρθε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους, όταν από εκτέλεση φάουλ του Δόση ο Βάσιος απέκρουσε στη γωνία του, ο Νταλάκας πήγε πρώτος στη μπάλα και από κοντά σημείωσε το 0-2. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Αλέξανδρος Νταλάκας που σήμερα αγωνίστηκε ως στόπερ, ξαφνικά έπεσε στο έδαφος κρατώντας το γόνατό του, ενώ στο ίδιο σημείο χτύπησε στο 79' και ο Γιώργος Σκορίλας. Εμείς να ευχηθούμε στον Αλέξανδρο και στο Γιώργο οι τραυματισμοί τους να μην είναι κάτι το σημαντικό και να επιστρέψουν γρήγορα στα γήπεδα.

Διαιτητής: Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί: Νικολάου Βαγγέλης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Παρατηρητής διαιτησίας: Μπουντούρης Γιάννης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς): Βάσιος, Κακιώνης, Ντάκουλας, Βαλίλης, Ζίου (75' Κάτσινος), Σκορίλας (79' λ.τρ. Πανέτας Α.), Καυκιάς, Νάτσιος, Ρίζος, Κολιός (90' Μπιθυκούκης), Δημητρίου (46' Τσίρκας)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Αλεξίου, Δόσης Ανδρ., Νταλάκας (70' λ.τρ. Γρυλλής), Κοσταντίνι, Κάφαλης, Γκαρτζώνης, Γεωργατσέλος, Γιαννούλης, Κυριαζής (55' Βίτσιος), Νίκου (93' Ζαρκάδας), Δόσης Αρ.