Πρώτος βαθμός για την Αμβρακία Κωστακιών

Τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα απέσπασε εντός έδρας η ομάδα των Κωστακιών, απέναντι στην αήττητη μέχρι στιγμής ομάδα του Πιερικού.

Σε έναν αγώνα που οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αγωνίστηκαν με άπλετο πάθος και είδαμε αρκετές δυνατές μονομαχίες, έπρεπε να περάσει μισή ώρα παιχνιδιού για να δούμε τις πρώτες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Συγκεκριμένα στο 30' ο Παπαδόπουλος απέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο τον Λύτο και από πολύ πλάγια έκανε το σουτ για να αποκρούσει ο Βαρέλης, ενώ ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης έκανε τη σέντρα και ο Κραγιόπουλος με προβολή έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην επόμενη φάση ο Βασίλας βγήκε μόνος του από αριστερά, έκανε το σουτ αλλά ο Σοϊλεμετζόγλου είπε "όχι". Στο 36' σε σουτ του Παναγιωτίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ένα μέτρο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βαρέλη που φάνηκε να ελέγχει την πορεία της μπάλας. Στο 41' ο δραστήριος για τους φιλοξενούμενους στο α' ημίχρονο Παπαδόπουλος κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο ίδιος, στέλνοντας τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί παραθυράκι του Βαρέλη. Στη μεγαλύτερη φάση που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της Αμβρακίας, ο Σιδηρόπουλος την σπατάλησε, καθώς μετά από πάσα του Νταλάκα, ο πρώτος πέφτοντας και με το αριστερό δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Σοϊλεμετζόγλου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με στημένα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Την καλύτερη φάση ο Πιερικός την είχε στο 65' όταν ο Τριανταφυλλίδης από πλάγια θέση στα αριστερά σούταρε δυνατά σημαδεύοντας την απέναντι γωνία, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Από την άλλη πλευρά η Αμβρακία στο 78' μετά από βαθιά μπαλιά του Παπαρούνη από τον χώρο της άμυνας, βρήκε τον Σιδηρόπουλο που με το κεφάλι έσπασε στον Νταλάκα, όμως ο τελευταίος καθυστέρησε τόσο ώστε το σουτ του να κοντράρει στον αμυντικό και να καταλήξει κόρνερ. Τέλος, να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή του αγώνα κ. Στεφάνου όταν αποφάσισε να δώσει τέλος στον αγώνα στο 93' και ενώ η Αμβρακία είχε κερδίσει κόρνερ. Τελικό αποτέλεσμα Αμβρακία Κωστακιών - Πιερικός 0-0 και την επόμενη αγωνιστική ακολουθεί ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι για την Αμβρακία, στον Βόλο απέναντι στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που έχει το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Στεφάνου (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας) - Τσόγκας (Πρέβεζας)

Αμβρακία Κωστακιών (Μπαλάφας): Βαρέλης, Λύτος, Παπαρούνης, Πέτσας, Μπεζεβέγκης, Ραίσης (54' Παππάς), Ασπροποταμίτης (τρ. 73' Σταμάτης), Μπάκας, Βασίλας, Νταλάκας (85' Μπαλαδήμας), Σιδηρόπουλος

Πιερικός (Ζιώγας): Σοϊλεμετζόγλου, Αχείμαστος, Μπαρούτας, Μάρκο, Κραγιόπουλος, Γελαδάρης, Παπαδόπουλος, Λαζόπουλος (64’ Ριβελίνο), Λούγκος, Μιχαηλίδης (76’ Καραμανώλας), Παναγιωτίδης (τρ. 58’ Τριανταφυλλίδης)

Photo Credit: artagoal.gr