Πρωταθλητής στο Παιδικό ο Δίας Κωστακιών!

Πρωταθλητής του Παιδικού Πρωταθλήματος της ΕΠΣ Άρτας για πρώτη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Δίας Κωστακιών, επικρατώντας σε ένα συγκλονιστικό τελικό μπροστά σε αρκετούς θεατές και με πολύ παλμό και φωνή, με 3-2 επί της ομάδας της Μέλισσας.

Η τυπικά φιλοξενούμενη ΑΕΜ Μέλισσα, απείλησε πρώτη στο παιχνίδι, όμως η προβολή του Μαλτέζου στο 3' και το σουτ του ίδιου παίκτη στο 5' έπειτα από φάουλ του Κακοχρήστου πέρασαν άουτ. Ο Δίας απάντησε στις ευκαιρίες με γκολ, όταν στην επόμενη φάση ο Μίκροβας βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε τον τερματοφύλακα που είχε βγει από την εστία του για το 1-0. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ένα σουτ με τον Μπολιεράκη που πέρασε άουτ, όπως και με τον Κόξια που από θέση έξω δεξιά σούταρε πάνω από την εστία. Στο 30ο λεπτό, σπουδαία ευκαιρία για τον Δία να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Χρήστο Σίμο με απευθείας εκτέλεση φάουλ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Σιαπάτη. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Δίας θα πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου, ο Ευσταθίου δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, όμως ο Μπόκος παρά την απόκρουση του είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Η Μέλισσα ξεκίνησε το β' ημίχρονο όπως τελείωσε το α' και στο 44' ο Κακοχρήστος τροφοδότησε τον Πάνο και αυτός αφού τρίπλαρε, με σουτ στη γωνία έκανε το 1-2, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζαφείρης ανέτρεψε τον Μπέκα υποπίπτοντας σε πέναλτι, όμως ο Κακοχρήστος από την άσπρη βούλα έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από την εστία, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει σημαντικό προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του. Η Μέλισσα που εκείνη τη χρονική στιγμή είχε το μομέντουμ του αγώνα, απείλησε εκ νέου με τον Μπέκα, όμως απέκρουσε ο Μπόκος, ενώ στο 56' ο Μπόκος με εντυπωσιακή διπλή επέμβαση είπε "όχι" σε Μπόκο και Μπέκα. Ο Δίας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, όταν από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σίμου, ο τερματοφύλακας δεν καθάρισε τη φάση και ο Μπολιεράκης με κεφαλιά από κοντά ισοφάρισε σε 2-2. Στη συνέχεια η Μέλισσα πίεσε για να πάρει ξανά του προβάδισμα, όμως από φάουλ του Κακοχρήστου και κεφαλιά του Ευσταθίου από κοντά, ο Μπόκος απέκρουσε εντυπωσιακά. Λίγο αργότερα από ατομική ενέργεια του Μπέκα, ο Ευσταθίου έκανε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ για να χαθεί σπουδαία ευκαιρία στο 75' από τον Μπέκα, ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση Μπολιεράκη και Μπόκου, και σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Και ενώ η παράταση ήταν κοντά, στο 78ο λεπτό, από διαγώνιο σουτ του Μίκροβα και προσωρινή απομάκρυνση, ο Χεμπέγια πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 3-2.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού και Νέας Γενιάς, Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης, κ. Δημήτρης Σφήκας, ενώ την απονομή έκανε ο Πρόεδρος της Επιτροπής του Παιδικού Πρωταθλήματος, Θανάσης Βασίλης μαζί με το μέλος της ΕΠΣ Άρτας, Μαρία Βαραγγούλη.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Κωνσταντίνος Πολύζος - Κωνσταντίνος Θεοδωρακόπουλος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Μπόκος, Σίμος Χ., Μπολιεράκης, Σίμος Ν., Παπαστάθης, Θεοδώρου, Κόξιας, Μίκροβας, Ματσούκας, Παππάς Γ., Ρούμπος
αγωνίστηκαν και οι: Ζαφείρης, Χεμπέγια, Παπαχρήστος, Τσιρογιάννης, Σιαφάκας, Παπαλάμπρος, Βάνας, Μπακόλας, Δημητρίου

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Σιαπάτης, Πάνος, Κωσταβασίλης, Μπιασαδήμας, Παπαηλίας, Μπόκος, Τσίκος, Μπέκας, Μαλτέζος, Κακοχρήστος, Νάνος
αγωνίστηκαν και οι: Ευσταθίου, Μάλλιος, Χαμπηλομάτης, Καλύβας, Παππάς Κ., Ραπούσι, Νάσης, Λώλης, Niculai

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον τελικό ΕΔΩ και από την απονομή ΕΔΩ.