Πρωταθλητής και Γ' Εθνική ο Σκουφάς!

Σε ένα παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο σχεδόν ισάξιες ομάδες, που όπως αναμενόταν κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Σκουφάς αναδείχτηκε ισόπαλος με τη Φλωριάδα με 1-1, εξασφαλίζοντας το Πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ' Εθνική, για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Τους κόπους μιας χρονιάς έπαιζαν σήμερα το στο γήπεδο του Κομποτίου, ο τοπικός Σκουφάς με τη Φλωριάδα, με φόντο την κούπα του Πρωταθλητή, και ένα εισιτήριο για άνοδο στη Γ’ Εθνική, το οποίο τελικά ευτύχησαν να εξασφαλίσουν οι γηπεδούχοι, για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Οι δύο ομάδες μπήκαν όπως ήταν λογικό νευρικά στο γήπεδο, με το θέαμα να είναι κακό, και το πάθος των παιχτών να έχει κυρίαρχο ρόλο. Η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 10ο λεπτό, όταν ο Χούσος σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Η Φλωριάδα απάντησε με το Χρήστου να παίρνει την κεφαλιά, που κόντραρε για να φύγει κόρνερ. Στο 24’, ο Χούσος πέρασε στον Τσαρακλημάνη στην περιοχή, ο οποίος στη διεκδίκηση με το Βασιλάκη έπεσε, με τους γηπεδούχους να ζητούν παράβαση. Ο χρόνος κυλούσε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με το Χούσο στο 43’ να έχει ένα ωραίο σλάλομ και σουτ πάνω από τα δοκάρια, για να φτάσουμε στο 44ο λεπτό στο 0-1. Ο Νικοπολίδης γέμισε προς την περιοχή, ο Μαγκάκης έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον πιθανότατα κορυφαίο παίχτη της Φλωριάδας τη φετινή σεζόν, Μαργαρίτη, που με ένα καταπληκτικό μονοκόμματο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παπαχρήστο, ανοίγοντας το σκορ με ένα φοβερό γκολ, που έστειλε και την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο  μέρος, ο Σκουφάς μπήκε αποφασισμένος να αντιδράσει και το κατάφερε πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα, στο 51ο λεπτό, ο Κυριάκης εκτέλεσε κόρνερ, ο Τάσος Δάρδας πήρε την πρώτη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, και ο Χούσος με νέα κοντινή κεφαλιά, έγραψε το 1-1. Η επόμενη φάση του παιχνιδιού ήρθε στο 66ο λεπτό, με το Νικοπολίδη να εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, τον Μπαλάφα να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως τον Παπαχρήστο να μπλοκάρει εύκολα στη γωνία του. Σο 70ο λεπτό, ο Μαργαρίτης επιχείρησε να πετύχει νέο καταπληκτικό γκολ, όταν εκτέλεσε φάουλ από τα 30 σχεδόν μέτρα, αναγκάζοντας τον Παπαχρήστο να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Η Φλωριάδα ήθελε μόνο νίκη στο παιχνίδι και έψαχνε επιτακτικά ένα γκολ, με το Χρήστου στο 79ο λεπτό, να παίρνει την κεφαλιά από κόρνερ του Μαργαρίτη, όμως την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 90ο λεπτό η Φλωριάδα έμεινε με παίχτη λιγότερο, όταν ο Νικολαΐδης τράβηξε τον Κυριάκη και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο χρόνος κυλούσε προς όφελος του Σκουφά, που έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, κράτησε το υπερπολύτιμο 1-1 μέχρι τέλους, και εξασφάλισε με το αποτέλεσμα αυτό, την πρωτιά στην ειδική βαθμολογία των play-off, που οδηγεί στο Πρωτάθλημα για 7η χρονιά στην ιστορία του, και συνεπακόλουθα στην ιστορική άνοδο στη Γ’ Εθνική, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Τσιώρης Παναγιώτης

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Παπαχρήστος, Καλπακούλας, Μαγκάκης, Κακάβας, Χούσος, Σχισμένος, Κυριάκης (92’ Θεοδωρής), Δάρδας Αν., Τσαρακλημάνης, Χρηστογιάννης (96’ Τσιάπαλης), Τσίρος (68’ Κατσιούλης)

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Χρήστου, Καλαμπούκης (65’ Μάρκος), Βασιλάκης, Πέτσας, Μαργαρίτης, Νικολαϊδης, Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μπαλάφας, Αντωνίου (94’ Κατσαρός)