Πρόκριση στους "8" στα πέναλτι για τη Νέα Αναγέννηση

Στα πέναλτι επικράτησε του Ηρόδοτου στο Καλογερικό, η Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016.

Την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου εξασφάλισε στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι, η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, επικρατώντας στα πέναλτι του Ηρόδοτου. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με δύο πανομοιότυπες φάσεις πριν το ημίωρο, με τον Κόνιαρη να σεντράρει και το Στέργιο να σημαδεύει άουτ. Στο ημίωρο, ωραία ενέργεια και σουτ του Χουλιάρα  δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Λίγο πριν το ημίχρονο, η Νέα Αναγέννηση είχε δύο ακόμη καλά σουτ με τους Καλόγηρο και Τριαντάφυλλο να σημαδεύουν άστοχα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι εκ νέου απείλησαν με δύο σουτ του Στέργιου, ενώ στο 62' ο Νίκαρης είδε το σουτ του να σταματά στον Οικονόμου. Στο 78ο λεπτό, ο Ρώσσιος σούταρε από καλή θέση όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάω από το δοκάρι, και 5 λεπτά μετά, ο ίδιος παίχτης έπιασε πάλι δυνατό σουτ, ο Μπαλαούρας απόκρουσε ασθενώς και ο Αντρέας Χουλιάρας, πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν το ματς, στο 92ο λεπτό, ο Δερβίλης σέντραρε και ο Τζαλοκώστας μόνος με κεφαλιά έγραψε το 1-1, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στην παράταση ο ρυθμός, παραδόξως ανέβηκε ,και στο 94ο λεπτό, από λάθος της άμυνας ο Παύλου, μπήκε ανάμεσα στους αμυντικούς και με προβολή έγραψε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 102', ο Παππάς γύρισε την μπάλα, ο Τζαλοκώστας γύρισε το σώμα του όμως πλάσαρε άουτ. Ο σέντερ φορ της Νέας Αναγέννησης δύο λεπτά μετά, κέρδισε πέναλτι, όμως ο Τριαντάφυλλος που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Οικονόμου. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, ο Κόνιαρης έφερε το ματς στα ίσα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 110΄, για να απειλήσει με ολική ανατροπή ο Τριαντάφυλλος στο 117'. Το  ματς, οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου με ήρωα τον γκολκίπερ Μπαλαούρα, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση. Αναλυτικά οι εκτελέσεις πέναλτι :