Πρεμιέρα με το δεξί για τους Παμπαίδες του ΓΣ Άρτας

Πρεμιέρα με το δεξί έκαναν οι Παμπαίδες του ΓΣ Άρτας, καθώς επικρατήσανε στην Ηγουμενίτσα του τοπικού Ερμή με 3-0 σετ.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ΓΣ Άρτας:

«Στο 1ο σετ ο Ερμής προηγήθηκε 4-2 στην αρχή, όμως η ομάδα μας αμέσως πήρε κεφάλι στο σκορ προηγούμενη 6-7. Προβάδισμα που δεν έχασε ποτέ με την επίθεσή μας να είναι ασταμάτητη και στα μισά προηγηθήκαμε 7-14. Με τον Σκήπο στο σέρβις αυξήσαμε την διαφορά στους 10 πόντους, 10-20 και τον μικρό Μπόλη να παίρνει την θέση του. Εύκολα κατακτήσαμε το σετ 13-25, προηγούμενοι 0-1.

Με την ψυχολογία στα ύψη είχαμε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο 2ο σετ, προηγηθήκαμε 2-8, 3-12 με το μπλοκ μας να σταματάει όλες τις επιθέσεις της γηπεδούχου ομάδος. Στο 4-15 ο Μπόλης πάλι πήρε την θέση του Σκήπου και ενώ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους 4-16, υπήρξε μια χαλάρωση. Ο Ερμής μας πίεσε από το σέρβις και υποπίπτοντας σε συνεχόμενα λάθη η διαφορά μειώθηκε στους 6 πόντους 10-16, αναγκάζοντας τον προπονητή μας σε time-out. Οι παίκτες μας διαχειριστήκανε σωστά το παιχνίδι, ξεφύγαμε ξανά 10-21 και εύκολα κατακτήσαμε και αυτό το σετ 19-25, με τον Ερμή να γεμίζει το σετ στο τέλος.

Στο 3ο σετ ο Ερμής μέχρι τον 10ο πόντο ήταν συνεχώς μπροστά με 2 πόντους, με την ομάδα μας να έχει χάσει την αυτοσυγκέντρωση κάνοντας ανόητα λάθη. Το time-out του προπονητή μας άλλαξε άρδην την εικόνα μας και με σερί 6-0 προηγηθήκαμε 10-14. Με τον Στεργιούλη στο σέρβις πήραμε διαφορά 10 πόντων 11-21, αναγκάζοντας τους αθλητές του Ερμή σε συνεχόμενα λάθη. Στο 10-16 ο προπονητής μας έκανε την γνωστή αλλαγή, ο Μπόλης στη θέση του Σκήπου, με τον μικρό να κερδίζει τις εντυπώσεις. Ίδια εικόνα όπως και στο 2ο σετ με τον Ερμή στο τέλος να τρέχει ένα σερί 8-2, μειώνοντας 19-23. Ήταν αργά όμως για την ανατροπή και με 19-25 κατακτήσαμε και το 3ο σετ και το παιχνίδι με 0-3 σετ».

Ο προπονητής της αρτινής ομάδας, Αποστόλης Πορτοβάρας, με τη  λήξη του παιχνιδιού δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους αθλητές μου που παρά την απουσία του βασικού μας πασαδόρου (Ντάλιας) και την αλλαγή συστήματος ανταποκριθήκανε τέλεια, κάνοντας το παιχνίδι εύκολο με την αγωνιστική τους εικόνα. Συγχαρητήρια και στην ομάδα του Ερμή που τα τελευταία χρόνια είναι άξιος αντίπαλος και που στις υποδομές δουλεύει πολύ σωστά. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες ομάδες, να έχουμε ένα πρωτάθλημα με πολλούς αγώνες, φέρνοντας περισσότερα παιδιά στο γήπεδο».

Διαιτητής: Μπουραντά

Τα σετ (0-3): 13-25, 19-25, 19-25

Ερμής Ηγουμενίτσας: Δημητρίου, Κιαππές, Κολλιάκης, Γούλας, Τσαμπάς, Μιχαλάς, Σβεντζούρης, Δήμας, Λάμπρου

ΓΣ Άρτας (Πορτοβάρας): Καραγεώργος, Στεργιούλης, Γούγουλας, Χουλιάρας, Μπόλης, Στόγιας, Σκήπος