Πρεμιέρα "με το αριστερό" για την ΑΕΞ στα μπαράζ (pics)

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την πρεμιέρα των μπαράζ η ΑΕ Ξηροβουνίου, που γνώρισε την ήττα από την Αναγέννηση Στάνου, με 0-1.

Σε ένα ματς με πολλή δύναμη, 11 κίτρινες και 2 κόκκινες κάρτες, η ΑΕ Ξηροβουνίου, μπήκε με το αριστερό στα μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική, γνωρίζοντας την ήττα από την Αναγέννηση Στάνου, με 0-1. Έτσι, δυσκολεύει το έργο της αρτινής ομάδας, αφού καλό θα ήταν να εκμεταλλεύεται την έδρα της στη δύσκολή και επίπονη διαδικασία των μπαράζ, μετά από μια γεμάτη σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 6', όταν ο Καβαλάρης βρήκε ωραία το Μακρυπίδη, που έσπασε για τον Τσιούνη, όμως το πλασέ του τελευταίου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Αναγέννηση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να δημιουργήσει άλλες επικίνδυνες στιγμές, και στο 29ο λεπτό, η ΑΕΞ βρέθηκε στην επίθεση, ο Χ. Κίτσιος σέντραρε και ο Μπακαδήμας στην προσπάθειά του να απομακρύνει φάνηκε να βρίσκει την μπάλα με το χέρι, με το διαιτητή να δείχνει "παίζετε". Οι φιλοξενούμενοι στο 36ο λεπτό είχαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Παγώνης προωθήθηκε από δεξιά και σέντραρε, με τον Αγγέλη φάτσα με τον Μπόλη να μην μπορεί να το νικήσει και τον γκολκίπερ της ΑΕΞ να διώχνει με τα πόδια. Στο 41ο λεπτό, το Ξηροβούνι είχε την πρώτη σημαντική του ευκαιρία όταν μετά από διώξιμο της άμυνας, ο Θεοδωρής έπιασε ωραίο σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, και το 0-0 παρέμεινε ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι εκείνοι που απείλησαν πρώτοι, όταν μετά από αδυναμία της άμυνας της ΑΕΞ να απομακρύνει, ο Γώγα έπιασε δυνατό σουτ, που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η ΑΕΞ απάντησε στις φάσεις, με το Λ. Δήμο στο 54ο λεπτό, να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και μακρινό σουτ, που έφυγε όμως ψηλά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γώγα εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, όμως ο Μπόλης έβγαλε με τις γροθιές σε κόρνερ. Ο ρυθμός στο παιχνίδι έδειχνε πως το ματς θα κρινόταν στο γκολ, και αν κάποια από τις δύο ομάδες κατάφερνε να σκοράρει θα έπαιρνε τεράστιο προβάδισμα νίκης και στο 74ο λεπτό, η ομάδα του Στάνου πέτυχε το νικητήριο γκολ, όταν μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Γώγα, ο Ψηλός στην πλάτη του Γκαρτζώνη με δύσκολη κεφαλιά από πλάγια, κρέμασε τον Μπόλη, γράφοντας το 0-1. Στο 77ο λεπτό, ο Ασπροποταμίτης με ωραία εκτέλεση φάουλ από πλάγια προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Καραγκούνη, που κατάφερε ωστόσο και έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι. Ο ρυθμός άνοιξε κάπως, και στο 79ο λεπτό, από φάουλ του Γώγα, ο Καβαλάρης βρήκε με μία τον Τσιούνη, που τελείωσε τη φάση όμως στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 83ο λεπτό, τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι κάρτες που μοίρασε απλόχερα ο κύριος Φωκάς, οδήγησαν στην αποβολή του Γιαννιώτη, που αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, διώχνοντας την μπάλα μακριά, ενώ είχε περάσει πλάγιο. Η αριθμητική ισορροπία δεν άργησε να επέλθει, όταν στο 86ο λεπτό, δεύτερη κίτρινη είδε και ο Χ. Κίτσιος για δυνατό μαρκάρισμα, με την ΑΕΞ να προσπαθεί στα τελευταία λεπτά να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να τα καταφέρνει, γνωρίζοντας την ήττα.

Διαιτητής: Φωκάς (Αχαΐας)  Βοηθοί: Ζούλης (Αχαΐας) - Καρράς (Αχαΐας)  Παρατηρητής: Μπίτας (Ηπείρου)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.) : Μπόλης, Κίτσιος Χ., Κίτσιος Γ., Κονσταντίνι, Γκαρτζώνης (83' Τσόλης), Θεοδωρής, Ασπροποταμίτης, Τσαρακλημάνης (69' Μήτσος), Δήμος, Γρηγορίου (69' Γρύλλης), Παππάς

Αναγέννηση Στάνου (Μιμηγιάννης) : Καραγκούνης, Παγώνης, Καραλής (80' Βασιλάρης), Μπακαδήμας, Ψηλός, Νικολογιάννης, Αγγέλης (46' Γώγα), Μακρυπίδης (84' Δράκος), Καβαλάρης, Γιαννιώτης, Τσιούνης (93' Τζαμαλής)