Πολύ σημαντικό τρίποντο για τη Νίκη

Ένα κομβικό ροζ φύλλο αγώνος κατέκτησε σήμερα η Νίκη Καλαμιάς, επικρατώντας του Ηρόδοτου, και ανεβαίνοντας στους 24 βαθμούς.

Πολύ σημαντικό αγώνα έδινε σήμερα η Νίκη Καλαμιάς, κόντρα στον Ηρόδοτο Καλογερικού, στην προσπάθεια που κάνει να ξεφύγει βαθμολογικά από τις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ παραμονής στην κατηγορία. Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Φιλοθέης, αλλάζοντας χτες έδρα, λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών. Αξίζει μάλιστα να αναφερθεί πως είναι το μόνο παιχνίδι από όσα ήταν προγραμματισμένα να διεξαχθούν σήμερα, το οποίο ολοκληρώθηκε κανονικά, καθώς το Απόλλων Γλυκορίζου - Φιλέλληνες Πέτα που ήταν το έτερο ματς που ξεκίνησε, διεκόπη στο ημίωρο, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι είχαμε ένα παιχνίδι υπό καλές συνθήκες αγωνιστικού χώρου. Στο πρώτο μισό, οι τυπικά γηπεδούχοι στην πρώτη τους ουσιαστικά καλή στιγμή, ευτύχησαν να προηγηθούν, όταν από εκτέλεση φάουλ του Καραχάλιου, ο Σιαπλαούρας πήρε την κεφαλιά, ο Οικονόμου απόκρουσε σε πρώτο χρόνο, όμως ο επερχόμενος Μουζακίτης πήρε το ριμπάουντ, και με κοντινό πλασέ, έγραψε το 1-0. Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων και η επόμενη φάση στο ματς, ήρθε στο 35ο λεπτό, όταν ο Καραμέτσιος επιχείρησε να γυρίσει την μπάλα στον Οικονόμου, όμως η μπάλα κόλλησε στα νερά, με το Μουζακίτη να βγαίνει απέναντι από τον γκολκίπερ του Ηρόδοτου, ο οποίος όμως κατάφερε να το σταματήσει, με το 45λεπτο να φεύγει με τη Νίκη προηγούμενη με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, με το Ζιώγα να κάνει το σουτ στο 54ο λεπτό, όμως τον Οικονόμου να το σταματά, ενώ ο τερματοφύλακας του Ηρόδοτου κράτησε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι στο 63', όταν νίκησε για ακόμα μια φορά το Μουζακίτη που βγήκε σε θέση τετ α τετ. Ο Ηρόδοτος φάνηκε στο 68', με τον Παύλου να έχει ένα σουτ από πλάγια που έδιωξε ο Λαζανάς, για να φτάσουμε στο 71ο λεπτό, όταν ο Κατσιγιάννης αφύλαχτος στην περιοχή, πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Νίκη. Ο Ηρόδοτος προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς, όμως στην καλύτερή του στιγμή, σε ένα φάουλ του Σιόζου, ο Λαζανάς είπε και πάλι "όχι". Με το τρίποντο αυτό, η Νίκη ανέβηκε στους 24 βαθμούς, πλησιάζοντας στους 3 βαθμούς τον Ηρόδοτο, ο οποίος μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζει κάποιο βαθμολογικό κίνδυνο.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Μεσίτι Γιάννης

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Λαζανάς, Νταλάκας, Ευθυμίου, Καραχάλιος Β., Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Αρ., Μπακοχρήστος (68' Τζώρας), Σιαπλαούρας, Μουζακίτης (71' Ζαρκάδας), Ζιώγας, Τσουκιάς

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου (81' Καμπέρι), Χουλιάρας Ν., Ευαγγέλου, Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Γιώτης, Καπλανάι, Σάκκουλας (46' Παύλου), Παναγιώτου, Σιόζος, Γκώρος