Πήρε και το ντέρμπι με τον Αία η Δόξα

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τους αγώνες των αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ – ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ   63-58

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που έγινε στο ΔΑΚ Άρτας, η Δόξα πέτυχε μία ακόμη νίκη (4η σερί) επικρατώντας για δεύτερη φορά σ' αυτή την αγωνιστική σεζόν του Αίαντα Άρτας, στο τοπικό ντέρμπι με 63-58. Η Δόξα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς να χτίσει διψήφια διαφορά πόντων που έφτασε μέχρι το +17 (34-17) στο 15'. Ο Αίας όμως με πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφερε να τρέξει σερί 17-0 και να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στο β' ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τη Δόξα να καταφέρνει στα τελευταία λεπτά να φανεί πιο ψύχραιμη και να πάρει μία ακόμη νίκη που τη διατήρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας του α' ομίλου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, με ρεκόρ 8-4.

Διαιτητές: Γεροδήμος Αλ. - Γρούμπας Λ.

Δεκάλεπτα: 21-14, 36-34, 49-48, 63-58

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κολώνας 6, Βέτσιος, Γκανιάτσας 6, Μιχάλης 6, Ντάσκαρης, Βάσιος 13(3), Μάνδαλος, Σκούτας 4(1), Τσίτσικας 6, Μάνθας 9(1), Γείτονας 4, Αναγνώστου 9(2)

Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Παπαμιχαήλ 25(1), Φούκας, Φορτοτήρας 1, Σμύρης 8, Ζαγαλίκης 2, Τάτσης, Ζαβεδρινός 3, Τσαμπάς 6, Ρόβας, Γάκης, Μπράμης 11(2), Γκολομάζος 2

Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ – Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ   102-53

Στην 11η νίκη του σε 12 αγώνες έφτασε το IBC, επικρατώντας εύκολα της ομάδας του Πύρρου Άρτας. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ινία του αγώνα, φθάνοντας στο ημίχρονο προηγούμενοι με 65-23 και χωρίς να δυσκολευτούν έφτασαν στο τελικό 102-53.

Διαιτητές: Κληματάς - Λαδιάς

Δεκάλεπτα: 33-12, 65-23, 85-35,102-53

IBC (Βλάχος): Κωστούλας 6(2), Ματσάγγας 12(1), Κρικώνης 8, Χαντέλης 14(1), Κακατσίδης 9(1), Πατραμάνης Α. 5, Πρέντζας 8(2), Πατραμάνης Κ. 7, Λύγδας 3, Κουλουμπής 8(2), Τσιρώνης 11(1), Δάσκαλος 11(1)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου, Κωσταπαππάς 8(1), Πέτσας, Μπαρκλέσης 2, Σκαμαντζούρας Μ., Μουκάϊ 20(1), Σκαμαντζούρας Γ. 7, Άσσι 10, Δημητρίου 6

Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ – ΘΡΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ   46-80

Νέα βαριά ήττα γνώρισε ο Βυζαντινός, ο οποίος στην πρώτη του χρονιά στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ τα έχει βρει σκούρα και όπως όλα δείχνουν θα διεκδικήσει την παραμονή του στην κατηγορία, μέσω των μπαράζ παραμονής.