Πέταξε δύο βαθμούς στο τέλος ο Καραϊσκάκης

Παρ' ότι ήταν ανώτερος από τη Δόξα και δικαιούταν τη νίκη, ο Καραϊσκάκης ισοφαρίστηκε στη μοναδική σοβαρή ευκαιρία της Δόξας στο 87', και πέταξε δύο βαθμούς.

Δύο βαθμούς στα σκουπίδια πέταξε ο Καραϊσκάκης, που αν και ήταν σαφώς ανώτερος από τη Δόξα Δράμας στο σημερινό ματς, απειλώντας σε αρκετές περιπτώσεις την αντίπαλη εστία, οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα στο τελευταίο δεκάλεπτο, και το πλήρωσε, καθώς οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη τους ουσιαστικά ξεκάθαρη φάση για γκολ, πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, με ήρωα το Σαμπανίδη, που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σκόραρε.

Ο Καραϊσκάκης μπήκε από τα πρώτα λεπτά, πιο δυνατά στο ματς, και μόλις στο 6ο λεπτό, έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Δούμτσιος αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα, η μπάλα στρώθηκε στον Μπρέμπο, που πριν σκοράρει όμως από τη μικρή περιοχή, κόπηκε σωτήρια. Στο 13ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, όταν ο Μαυριάς πέρασε ωραία κάθετα για τον Κόντο, που δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με προβολή, απέναντι από τον Μπουργάνη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ναζίμ βρήκε με εξαιρετική διαγώνια μπαλιά το Ρούνεϊ, που μπήκε στην περιοχή, όμως προτίμησε να εκτελέσει από πλάγια θέση, αντί να σπάσει παράλληλα για το Δούμτσιο, και αστόχησε. Ο ίδιος παίκτης στο 23ο λεπτό, συνέκλινε από τα δεξιά και έπιασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ, που έφυγε όμως, λίγο δίπλα από το "Γ" του Στεφανάκου. Στον υπολειπόμενο χρόνο του πρώτου μισού, οι δύο ομάδες είχαν ημιτελείς προσπάθειες, χωρίς να φτάνουν σε κάποια αξιόλογη τελική.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης μπήκε και πάλι πιο επιθετικά, και στο 52ο λεπτό, ο Δούμτσιος ελίχθηκε στην περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε στα σώματα. Στο 61', ο Ναζίμ πέρασε ωραία κάθετη πάσα στον Τσούτση, που πήρε μέτρα, σούταρε από καλή θέση διαγώνια, όμως δεν μπόρεσε να βρει εστία. Τελικά, το γκολ που έψαχνε ο Καραϊσκάκης ήρθε στο 68ο λεπτό, όταν ο Τάμπας εκτέλεσε κόρνερ, ο Θεολόγου βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, και με σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα του Στεφανάκου, που δεν έκανε καλή έξοδο, για το 1-0. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, και ενώ ο Καραϊσκάκης έδειχνε να ελέγχει το ματς, έδωσε χώρο στη Δόξα, που δεν είχε γίνει ιδιαίτερη απειλητική στο ματς. Στο 84ο λεπτό, ο Μπαράνκο σούταρε από μακριά, με τον Μπουργάνη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα, για να φτάσουμε στο 87ο λεπτό, όταν η έμπνευση του Θανάση Κολιτσιδάκη να γεμίσει και με δεύτερο φορ την περιοχή του Καραϊσκάκη, με την είσοδο του Σαμπανίδη, δικαιώθηκε, αφού ο Μπελεβώνης σέντραρε, και ο φορ της Δράμας, αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής, έπιασε καρφωτή κεφαλιά στη γωνία του Μπουργάνη, γράφοντας το τελικό 1-1. Η αρτινή ομάδα σάστισε από την ισοφάριση, και δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στο χρόνο που απέμενε, χάνοντας δύο βαθμούς, που άξιζε με βάση την εικόνα του σημερινού παιχνιδιού.

Γκολ : Θεολόγου 68' / Σαμπανίδης 87'

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)  Βοηθοί: Σταυρόγλου (Αθηνών) - Κακαφώνης (Αχαΐας)  4ος: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)  Παρατηρητής: Λιανός (Βοιωτίας)

Καραϊσκάκης (Μάγγος) : Μπουργάνης, Φετεινίδης, Τάμπας, Θεολόγου, Λόβριτς, Κλιγγόπουλος, Μπρέμπος (31' Τσούτσης - 92' Λουίς Φελίπε), Ρουμπανγκούκα (92' Κορέλας), Δούμτσιος, Ναζίμ, Ρούνεϊ (80' Δερμιτζάκης)

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης) : Στεφανάκος, Παρασκευάς, Πινδώνης (72' Μενσά), Μπολάκης (82' Φυτόπουλος), Κουκόλης, Αγιώτης, Χάμοντ (86' Σαμπανίδης), Παπαϊωάννου (72' Μπελεβώνης), Μαυριάς, Κουτσιανικούλης, Κόντος (82' Μπαράνκο)