Πέμπτη σερί νίκη για Δόξα

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τους αγώνες των αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ(Β) – ΑΕ ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ   64-65

Πέμπτη σερί νίκη για τη Δόξα, αυτή τη φορά εκτός έδρας επί της Δόξας Λευκάδας (Β) με 64-65. Η αρτινή ομάδα (φωτο) δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε να κυνηγάει διψήφιες διαφορές από πολύ νωρίς. Η ομάδα της Λευκάδας με μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ., αλλά και από τη γραμμή των βολών κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 17 πόντους, όμως η Δόξα με ένα μικρό σερί μείωσε στους 6 με τη λήξη του ημιχρόνου (37-31). Στο 3ο δεκάλεπτο η Δόξα Άρτας εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της κοντά στο καλάθι κατάφερε να περάσει μπροστά με 49-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αρτινή ομάδα αναγκάστηκε να παίξει για περίπου 8 λεπτά χωρίς πλέϊμεικερ, καθώς οι Τσίτσικας, Αναγνώστου και Πετρέκας είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ. Τρία λεπτά πριν τη λήξη, η ομάδα της Λευκάδας προηγήθηκε με +10 (64-54), αλλά οι παίκτες της Δόξας πίστεψαν στην ανατροπή και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 11-0 και να πάρουν μια μεγάλη νίκη που τους διατηρεί στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-4.

Δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 49-51, 64-65

Δόξα Λευκάδας (Β) (Κογκας): Σολδάτος, Λάζαρης 5, Αθανίτης, Φέτσης 6, Πλακούτσης, Κτενάς, Ζαβιτσάνος 16 (1), Κοντοστέργιος 3, Κονιδάρης 9 (2), Τσαουσίδης 25 (3), Κοντοπριάς, Αλ-Μπιτάρ

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Γκανιάτσας 4, Μάνδαλος, Ντάσκαρης, Βάσιος 14, Πετρέκας, Σκούτας 3 (1), Τσίτσικας 7, Μάνθας 11 (2), Γείτονας 14, Αναγνώστου 12

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ   51-78

Ο Αίας άντεξε μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα της Βόνιτσας, καθώς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι όσο πέρναγε η ώρα ανέβαζαν την απόδοση τους και τη διαφορά στο σκορ, για να φτάσουμε στο τελικό 51-78. Από τον Αίαντα πρώτοι σκόρερ ήταν οι Φορτοτήρας με 17 και Γκολομάζος με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-17, 25-40, 40-62, 51-78

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Φορτοτήρας 17(2), Φούκας 2, Ζαγαλίκης 5, Τάτσης 1, Τσαμπάς 2, Ρόβας 5, Γκολομάζος 13, Ζήκος 6

ΑΟ Βόνιτσας (Βαβέτσης): Γάκης, Τζέφριος 4, Τσατάλας 10, Καραμπάς 19(5), Σολδάτος 18(3), Παπαγιάννης, Βαβέτσης 5(1), Γεωργούλας 11(1), Θειακός

ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ   40-104

Ασταμάτητος ο ΠΑΣ Γιάννενα στην Άρτα, επιβλήθηκε άνετα του Πύρρου και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα. Μόνο ο Κωσταπαππάς κατάφερε να πετύχει διψήφιο αριθμό πόντων (17) για την αρτινή ομάδα.

Δεκάλεπτα: 9-28, 25-52, 32-79, 40-104

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου 4(1), Γιαννάκης 2, Μπαρκλέσης, Κάλλης, Μαργώνης 1, Μουκάι 8,Βάσσιος 4, Σκαμαντζούρας 2, Ασσι 2, Κωσταπαππάς 17(2)

ΑΟ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ – ΒΑΟ ΑΡΤΑΣ   81-71

Ο ΒΑΟ των πολλών προβλημάτων, με πιο πρόσφατο τον τραυματισμό του Βαγγέλη Λουκά, ο οποίος θα χάσει το υπόλοιπο της χρονιάς, ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι με 34-30. Στο β' ημίχρονο ο Σπάρτακος κατάφερε να διαχειριστεί καλύτερα το παιχνίδι και να φτάσει τελικά στη νίκη με 81-71.

Δεκάλεπτα: 13-19, 34-30, 61-48, 81-71