Παρέμεινε μόνη δεύτερη η ΑΕΞ

Με 3-1 επικράτησε του Ηρόδοτου, η ΑΕ Ξηροβουνίου και παρέμεινε μόνη στη δεύτερη θέση.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά από το :

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ του Γιάννη Τόλη
στη Φιλιππιάδα - Χατζηκώστα 5
Τηλ. 2683022220 Κιν. 6949212467

"Γάμοι - Βαπτίσεις - Τούρτες γενεθλίων όλα στο ζαχαροπλαστείο Τόλης"

Μόνη στη δεύτερη θέση παρέμεινε η ΑΕ Ξηροβουνίου, μετά τη νίκη της επί του Ηρόδοτου Καλογερικού, με 3-1. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι μετά το πολύ καλό τους ξεκίνημα στο Πρωτάθλημα δε συνεχίζουν ανάλογα, και μάλιστα βρίσκονται κάτω από τη ζώνη που οδηγεί στα μπαράζ σωτηρίας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στην πρώτη φάση του ματς, όταν από αδράνεια της άμυνας του Ηροδότου, ο Δόσης μπήκε στη φάση και πλάσαρε από κοντά, για το 1-0. Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 15ο λεπτό, όταν σε κόντρα επίθεση, η μπάλα έφτασε στο Σιόζο σε θέση πλάγια, κι αυτός με εξαιρετικό σουτ,  έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Αλεξίου, γράφοντας το 1-1 με πολύ ωραίο τρόπο. Η ΑΕΞ αντέδρασε άμεσα, μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να χαρούν, ανακτώντας το προβάδισμα με γκολ ανάλογης ομορφιάς, όταν ο Νίκου κινήθηκε έξω από την περιοχή, και έπιασε πολύ ωραίο σουτ, που κατέληξε στο «Γ» του ανήμπορου να αντιδράσει Οικονόμου, γράφοντας το 2-1. Στην καλύτερή τους φάση, μετά το δεύτερο γκολ, οι γηπεδούχοι είχαν ένα πλασέ του Βίτσιου από το ύψος του πέναλτι που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Οικονόμου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο επιθετικά, φτάνοντας κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με το Δόση, που νικήθηκε όμως από τον Οικονόμου. Τελικά, το 3-1 ήρθε στο 66ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιαννούλης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ρυθμός του αγώνα μετά το γκολ αυτό, έπεσε, με την ΑΕΞ να απειλεί σε ακόμα μια περίπτωση με τον Γκυζέλη, χωρίς όμως να σκοράρει, ενώ οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους αν και πάλεψαν να ξαναμπούν στο ματς, δεν τα κατάφεραν, με το 3-1 να παραμένει.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης – Μεσίτι Γιάννης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Καφαλής, Ανυφαντής (81’ Μητροπάνος), Κοσταντίνι, Βίτσιος (86’ Σιαμέτης), Γιαννούλης, Γρύλλης (60’ Γκυζέλης), Κυριαζής, Δόσης Αρ., Νίκου, Πλακιάς (75’ Καλιακάτσος)

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας, Ευαγγέλου, Γκώρος, Χεμπέγια, Γιώτης, Καπλανάι, Στεργίου, Νούτσος (67’ Καμπέρι), Σιόζος, Τσόγκας