Παραλίγο λαχτάρα για τη Χ.Α.Ν.Θ. από την Αναγέννηση

Την ήττα με 1-3 γνώρισε η Αναγέννηση από την πρωτοπόρο Χ.Α.Ν.Θ. , η οποία θεωρείται ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Α1.

Με πλήρη σύνθεση κατέβηκε η Χ.Α.Ν.Θ., ενάντια στην Αναγέννηση η οποία πλέον θυμίζει νοσοκομείο, καθώς αρκετοί αθλητές της υποφέρουν από τραυματισμούς. Παρά τα προβλήματα (Λαϊνάς, Χονδρός τραυματίες), η Αναγέννηση αιφνιδίασε τη Χ.Α.Ν.Θ. στο 1ο σετ, στο οποίο και επικράτησε με 25-22. Αντίθετη εικόνα στο 2ο με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τα λάθη σε μπλοκ-άμυνα των γηπεδούχων και να κερδίζουν με διαφορά ασφαλείας με 18-25. Στο 3ο σετ, η Αναγέννηση πίεσε στα ίσια τη Χ.Α.Ν.Θ., με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο και το σετ να καταλήγει στους φιλοξενούμενους, όντας πιο έμπειροι στα κρίσιμα σημεία, με 24-26. Στο 4ο σετ, άλλος ένας τραυματισμός προέκυψε για την Αναγέννηση, με τον πασαδόρο της Λαγό να παθαίνει τράβηγμα στο δικέφαλο. Χωρίς να υπάρχουν περιθώρια αντικατάστασής του, χρέη πασαδόρου εκτέλεσε ο διαγώνιος Τασηνίκος, με το σετ να φεύγει διαδικαστικά πλέον με 12-25.

Τα σετ (1-3): 25-22, 18-25, 24-26, 12-25.

Αναγέννηση Άρτας: Λαγός, Τασηνίκος, Χαττάρι, Καραβασίλης, Χονδρός, Τσουμάνης, Νταλίπης (λ), Λαϊνάς, Βρυώνης, Μπασούκας.

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστική play-off Α2 Ανδρών Β΄ Όμιλος (2ος Υποόμιλος)
Αναγέννηση Άρτας - ΧΑΝΘ   1-3 (25-22, 18-25, 24-26, 12-25)
ΑΜΣ Νέστωρ - Πήγασος Πολίχνης   0-3 (21-25, 18-25, 23-25)