Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τη Νίκη Βόλου ο Εθνικός

Το πάλεψαν οι παίκτες του Εθνικού που κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ωστόσο η άμεση απάντηση των γηπεδούχων αποδείχτηκε μη αναστρέψιμη.

Tην περιγραφή του παιχνιδιού σας προσφέρει το συνεργείο:
ΠΑΠΑΤΣΙΜΠΑΣ
ΕΜΠΟΡΙΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΑ ΑΥΤ/ΤΩΝ - ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ - ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ (Zavoli) -
ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (Hellas Service)
ΕΔΡΑ : ΙΜΑΡΕΤ ΑΡΤΑΣ - ΕΛΕΟΥΣΑ ΤΗΛ. 2681072338

Υγραεριοκίνηση για full injection κινητήρες από 599 € αποκλειστικά στο συνεργείο Παπατσίμπας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο νεαρός Αλεξανδρής σέντραρε και ο Νικλητσιώτης στο δεύτερο δοκάρι με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μολώνη. Νέα μεγάλη φάση για τη Νίκη στο 12΄, με τον Κόλα μέσα από την περιοχή να αναγκάζει τον Μολώνη να αποκρούσει με τις γροθιές, ενώ στο 26' νέο σούτ του Κόλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία της Φιλιππιάδας. Στο 34' η ομάδα της Φιλιππιάδας ζήτησε κόκκινη κάρτα σε μαρκάρισμα του Τζήμα στον Μπαστάνη εκτός περιοχής, με τον διαιτητή κ. Μπεκιάρη να δείχνει κίτρινη στον τερματοφύλακα της Νίκης θεωρώντας πως ο Μπαστάνης δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη φάση, με τον Εθνικό να καταφέρνει να πάει με το μηδέν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν ένα γκολ για να παραμείνουν σε τροχιά ανόδου και το κατάφεραν στο 58' με τον Πετράκο. Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε φάουλ, ο Παρασκευαΐδης με κεφαλιά πάσα κατάφερε να βρει τον Πετράκο που με εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0. Άμεση ήταν η απάντηση του Εθνικού, καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Μιχάλης μετά από κακή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας, με πλασέ ισοφάρισε ανενόχλητος σε 1-1. Όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό η Νίκη Βόλου κέρδισε πέναλτι, όταν μετά από προσπάθεια του Μέτσε η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού. Ο Μέτσε ήταν και αυτός που από τα 11 βήματα έστειλε στην άλλη γωνία το Μολώνη πετυχαίνοντας το 2-1, δίνοντας ξανά πάλι το προβάδισμά στην ομάδα του. Στη συνέχεια ο Εθνικός παρά την άσχημη εξέλιξη στο ματς πάλεψε για την ισοφάριση και στο 76' είχε ένα καλό σουτ με τον Μπαλογιάννη, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Στο 84' ο Άτσκα γύρισε ωραία παράλληλα τη μπάλα αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν είχαμε κάτι αξιόλογο, εκτός του γεγονότος ότι ο Εθνικός στο 92' έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Άτσκαο οποίος θα λείψει μόνο από το παιχνίδι στην Κέρκυρα απέναντι στον Αστέρα Πετριτή και όχι και από το εντός έδρας παιχνίδι με την Ένωση Απολλώνιου/Ιστιαίας γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα συμπλήρωνε 7 κίτρινες.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)  Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας) - Τίκας (Καρδίτσας)

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος): Τζήμας, Αλεξανδρής, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Πετράκος (80' Παπαγεωργίου), Μέτσε, Νικλητσιώτης (72' Βασίλιεβιτς), Κόλα, Σκοπελίτης (91' Τσιανάκας), Κορέτα

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος): Μολώνης, Μανιώτης, Ντανάϊ, Δημουλάς (90' Μαλάτος), Κουμπής, Τσιουλάης, Μπαστάνης, Άτσκα, Τσιφλίδης (60' Παπακίτσος), Μπαλογιάννης, Μιχάλης