Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι Νέοι της ΕΠΣ Άρτας

Δεν τα κατάφεραν οι Νέοι της ΕΠΣ Άρτας, κόντρα στην πολύ ποιοτική επιθετικά ΕΠΣ Ηρακλείου, πληρώνοντας τις χαμένες ευκαιρίες και γνωρίζοντας την ήττα, με σκορ 1-2.

Η πορεία των Νέων της Ένωσης της πόλης μας κρινόταν ήδη επιτυχημένη και πριν το σημερινό ματς, όμως τα παιδιά ήθελαν ένα καλό παιχνίδι, για να διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητές τους για πρόκριση στον τελικό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι του Ηρακλείου μπήκαν καλύτερα στο ματς, και μόλις στο 3ο λεπτό, ο δραστήριος Χαϊντίνι σέντραρε, όμως ο Χιώτης δεν τελείωσε καλά τη φάση. Στο δίλεπτο 15' με 17' οι Νέοι του Ηρακλείου είχαν ακόμα δύο πολύ καλές ευκαιρίες, με τους Χιώτη και Χαλκιαδάκη να αστοχούν από πολύ πλεονεκτικές θέσεις. Η Άρτα αντέδρασε και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, έχοντας στο 22ο λεπτό σουτ με το Ροβίνα, το οποίο μπλόκαρε ο Κοιλάδης. Στο 27ο λεπτό σουτ του Νοικοκυράκη έδιωξε ο Μπούκας, ενώ δύο λεπτά μετά, Ο Χαϊντίνι σούταρε άστοχα. Στο 33ο λεπτό, η Άρτα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Καζέλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, μετά από φάουλ του Βάσιου, όμως ο Κοιλάδης έδιωξε. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να φτιάχνουν φάσεις, και τελικά, στο 45ο λεπτό ο Χιώτης μετά από ωραία προσπάθεια, μοίρασε στο Νοικοκυράκη, κι ο τελευταίος πλάσαρε τον Μπούκα, για το 0-1. Στο επόμενο λεπτό, και στην τελευταία ουσιαστικά φάση του ημιχρόνου, χάθηκε καθοριστική ευκαιρία για τους Νέους μας να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Ροβίνας κέρδισε πέναλτι, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Κοιλάδη, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε στην επαναφορά ο Μαργώνης, και το 0-1 παρέμεινε.

Στο δεύτερο μέρος, οι Νέοι μας μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, και στο 47ο λεπτό, ο Μαργώνης έπιασε ωραίο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Παρά το καλό τους ξεκίνημα, οι Νέοι του Ηρακλείου ανέκτησαν την πρωτοβουλία, και έπειτα από μία-δύο φάσεις, στο 55ο λεπτό, ο Καλαϊτζάκης πέρασε κάθετα στο Νοικοκυράκη, κι ο τελευταίος, πλάσαρε τον Μπούκα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, και δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Σαραντάρης σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Ροβίνα ήταν λίγο άστοχη. Η Άρτα δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι, και στο 65ο λεπτό, από κόρνερ του Παππά, ο Κραμπής πήρε την κεφαλιά, όμως ο Δολαψάκης πάνω στη γραμμή έδιωξε την μπάλα, κρατώντας το 0-2 για την ομάδα του. Μετά τις χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων, το Ηράκλειο απείλησε εκ νέου με το Νοικοκυράκη, αυτή τη φορά να νικιέται από τον Μπούκα, που δεν επέτρεψε στον κορυφαίο των φιλοξενούμενων να πετύχει χατ-τρικ. Στο 76ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να τελειώσουν το ματς, όμως το δυνατό σουτ του Παπαδάκη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπούκα. Η Άρτα απάντησε στα δοκάρια στο 84ο λεπτό, με το Βασίλα, να χάνει σπουδαία ευκαιρία να βάλει φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, κάτι που κατάφερε δύο λεπτά μετά ο Μαργώνης, ο οποίος υποδέχτηκε πάσα του Κότσιαλου και τελείωσε τη φάση, για το 1-2, βάζοντας στο ματς τη Μικτή Άρτας. Στον υπολειπόμενο χρόνο, τα παιδιά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, παρά τις προσπάθειές τους, με την ΕΠΣ Ηρακλείου, να παίρνει τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό, δείχνοντας ένα εξαιρετικό επιθετικά, πρόσωπο. Να σημειωθεί ότι και οι Παίδες του Ηρακλείου έχουν προκριθεί στο τελικό, δείγμα της εξαιρετικής δουλειάς που γίνεται.

Οι Νέοι της πόλης μας, που αξίζουν συγχαρητηρίων για την προσπάθειά τους, στάθηκαν επάξια απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο, και θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το εξίσου σημαντικό μετάλλιο της τρίτης θέσης, στο μικρό τελικό που πιθανότατα θα διεξαχθεί 21 Απριλίου, όπου και θα αντιμετωπίσουν την ΕΠΣ Αχαΐας η οποία ηττήθηκε στον άλλον ημιτελικό από την ΕΠΣ Σερρών με σκορ 3-1.

Διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας)  Βοηθοί: Πριονάς (Εύβοιας) - Φίλος (Βοιωτίας)

ΕΠΣ Άρτας (Καλόγηρος) : Μπούκας, Σαραντάρης, Κακοχρήστος (24′ Βάσιος), Θεμελής (73' Γεωργακόπουλος), Χρήστου, Βασίλας, Καζέλης (46′ Κραμπής), Μαργώνης, Κότσιαλος, Ροβίνας, Παππάς

ΕΠΣ Ηρακλείου (Τριβιζαδάκης) : Κοιλάδης, Δολαψάκης, Κουρίνος, Κουγιουμουτζής, Ζερβάκης, Μαυρογιαννάκης, Χιώτης (53' Παπαδάκης), Αλεξάκης (87' Αρχοντάκης), Χαϊντίνι, Καλαϊτζάκης (82' Στεφανάκης), Νοικοκυράκης