Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το τουρνουά 3on3 στο Βουργαρέλι

Το artagoal.gr όπως και πέρυσι έτσι και φέτος, βρέθηκε στο Βουργαρέλι, στο όμορφο ορεινό χωριό του Δήμου Κεντρικών Τζουμέρκων όπου διεξήχθη το 2ο τουρνουά 3on3 το οποίο διοργάνωσε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Βουργαρελίου.

Το τουρνουά ήταν ένα σκαλί παραπάνω από πέρυσι, καθώς οργανώθηκε καλύτερα από τους ανθρώπους του Πολιτιστικού Συλλόγου, είχε βοήθεια από χορηγούς αλλά και από εθελοντές, συμμετείχαν ομάδες από την Άρτα και αξιόλογοι αθλητές που πρόσφεραν όμορφο θέαμα, οι θεατές που παρακολούθησαν το τουνρουά περισσότεροι, ενώ διαιτητές του αγώνα ήταν ο προπονητής του Πύρρου Γιώργος Κωσταπαππάς και η κόρη του, η οποία είναι νέα διαιτητής στο χώρο της καλαθοσφαίρισης, Σοφία Κωσταπαππά.

Πριν την έναρξη του αγώνα τον λόγο πήρε ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Βουργαρελίου Νίκος Μανούσης, ο οποίος ζήτησε μεγάλη προσοχή στους παίκτες, μετά και το συμβάν της προηγούμενης μέρας στην Αθαμάνιο Διαδρομή, ώστε να αποφευχθούν τυχόν τραυματισμοί παικτών, αν και η διοργάνωση είχε γιατρό τον κ. Θανάση Λαζαρίδη. Επίσης, ευχαρίστησε μεταξύ άλλων και τον Δήμο Κεντρικών Τζουμέρκων για την υλική βοήθεια που παρείχε, αν και δεν είναι κρυφό μυστικό ότι υπάρχει απογοήτευση που δεν στηρίχθηκε οικονομικά η προσπάθεια, όπως συνέβη με άλλες αθλητικές διοργανώσεις του Δήμου. Πάντως ο Δήμαρχος Κεντρικών Τζουμέρκων Μαρίνος Γαρνέλης τήρησε εν μέρει την περσινή του υπόσχεση, καθώς ναι μεν τοποθέτησε βρύση στο γήπεδο αλλά όχι και τους προβολείς που ήταν όπως φάνηκε απαραίτητοι στον τελικό της διοργάνωσης ή ώστε να μπορούν να ξεκινάνε τα παιχνίδια λίγο αργότερα και όχι ώρες που οι θερμοκρασίες είναι ακόμα υψηλές. Ο Δήμαρχος παρακάλεσε και αυτός για ηρεμία πριν την έναρξή του αγώνα και ευχήθηκε να κερδίσει ο καλύτερος. Πριν την έναρξη των παιχνιδιών τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή για τον αθλητή που έχασε άδικα τη ζωή του στην Αθαμάνιο Διαδρομή.

Όσον αφορά το τουρνουά πήραν μέρος 16 ομάδες, οι οποίες αρχικά χωρίστηκαν σε 4 ομίλους και στη συνέχεια διασταυρώθηκαν σε νοκ-άουτ παιχνίδια μέχρι και τον τελικό. Τα παιχνίδια είχαν διάρκεια 14' εκτός και αν κάποια ομάδα έφτανε πρώτη στους 15 πόντους. Ο τελικός έκρυβε και φέτος συγκινήσεις και τελικά κρίθηκε στο σουτ, με νικητή να αναδεικνύεται το Αθαμάνιο 2017 (φωτο κάτω) επικρατώντας με σκορ 15-13 των Drivers. Οι νικητές πέρυσι είχαν φτάσει και πάλι στον τελικό, όμως φέτος δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι με την ομάδα των νικητών αγωνίστηκε ο Ορφέας Στασινός, μέλος της Εθνικής Εφήβων. Την τρίτη θέση κατέκτησαν οι Φιλέλληνες από το Πέτα. Τις απονομές έκαναν στους μεν ηττημένους ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου και στους νικητές ο Δήμαρχος Κεντρικών Τζουμέρκων.

Ευχή όλων, το τουρνουά να γίνει θεσμός για την ευρύτερη περιοχή και κάθε χρόνο να γίνεται ακόμα καλύτερο και γιατί όχι να γίνει γνωστό και εκτός του Νομού Άρτας.