Ολική ανατροπή για τη Δόξα στο φιλικό 3-3 με την Αναγέννηση

Πλούσιο σε γκολ ήταν και το σημερινό φιλικό της Αναγέννησης, αυτή τη φορά κόντρα στη Δόξα, με το σκορ να είναι το ίδιο με 3-3.

Δεύτερο σερί φιλικό για την Αναγέννηση, που λήγει με το ίδιο σκορ, 3-3. Αυτή τη φορά, η "Α" αντιμετώπισε την περσινή Κυπελλούχο, Δόξα, σε ένα άτυπο Σούπερ Καπ, και αν και προηγήθηκε με 3-0, είδε τη μαχητική Δόξα να επιστρέφει και να ισοφαρίζει. Στο παιχνίδι, δε συμμετείχαν κάποια βασικά στελέχη της Αναγέννησης, με τον Τάσο Νταλάκα να τους ξεκουράζει. Η Αναγέννηση είχε κάποιες μικροευκαιρίες και στο 37ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν από κακή έξοδο του Νάση, ο Μπαλάφας σε κενή εστία έγραψε το 1-0. Στο 43' ο Μανιώτης έπιασε πλασαριστό σουτ, από το ημικύκλιο, ο Νάσης έδιωξε ασταθώς, και ο επερχόμενος Βασιλάκος τον απέφυγε και πέτυχε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση πέτυχε και το 3-0, στο 55ο λεπτό, έπειτα από όμορφη συνεργασία και ωραίο συρτό σουτ του Γιαννούλη εκτός περιοχής. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Δόξας, που μείωσε στο 68ο λεπτό, με τον Πατσαβούρα να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας και να πλασάρει σε κενή εστία. Στο 75ο λεπτό, ο Βασιλάκης κέρδισε πέναλτι σε χέρι για τη Δόξα, και το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος για το 3-2. Δύο λεπτά μετά, ωραία ενέργεια και σέντρα από το Βασιλάκη, κατέληξε σε κεφαλιά του Πατσαβούρα που έδιωξε ο Μπόκος με τη βοήθεια του δοκαριού του. Το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό, με φοβερό σουτ του Καλόγηρου εκτός περιοχής, που κατέληξε στο "παραθυράκι" του Μπόκου.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Μεσίτι Γιάννης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Χεμπέγια, Κορέσι, Γιαννούλης, Κραμπής, Μανιώτης, Βασιλάκος, Κατσαρός, Μπαλάφας, Μαργαρίτης, Παπακίτσος Δ.
έπαιξαν και οι : Σταμούλης, Μπόκος, Παππάς Χ., Γιώτης, Βάσιος, Δεληκούρας, Ρίζος, Πρέντζας, Γκαρτζώνης, Νικηφορίδης, Τσελά

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Δήμος, Τσιγαρίδας, Αράπης, Στέργιος, Τυρολόγος, Κάλλιας, Οικονόμου, Σιλιόγκας, Καλόγηρος, Πατσαβούρας
έπαιξαν και οι : Παχής, Βασιλάκης, Βελαέτης, Πουσκούλογλου, Παχούλας

Φωτορεπορτάζ του φιλικού παιχνιδιού ΕΔΩ.