"Οχτάρα" για την Αναγέννηση κόντρα στον Ακράτητο

Σα σε προπόνηση επιβλήθηκε του Ακράτητου Ακροποταμιάς, με 8-0, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε κόντρα στον Ακράτητο Ακροποταμιάς η Αναγέννηση, φιλοδωρώντας τους φιλοξενούμενους με οχτώ τέρματα. Η "Α" δε χρειάστηκε να φορτσάρει, και με σβηστές τις μηχανές, επικράτησε άνετα, σε έναν πολύ άσχημο και βαρύ αγωνιστικό χώρο, και έπιασε τον Ερμή Κεραματών στη δεύτερη θέση. Στο 11' ο Τσιφλίδης σούταρε, ο Βαγγελής απόκρουσε, και σε δεύτερο χρόνο, ο Αβραμίδης σούταρε άουτ. Στο 16ο λεπτό, ο Παπακίτσος πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω από σέντρα του Βασιλείου, ο Γ.Δ. Νταλάκας έκανε τη δεύτερη κεφαλιά, με το Βαγγελή να μπλοκάρει. Το 1-0 ήρθε στο 20', όταν από γύρισμα του Γκαρτζώνη, η μπάλα κόλλησε στο πέναλτι, και ο Γ.Δ. Νταλάκας με δυνατό πλασέ σκόραρε. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του τρία λεπτά αργότερα, όταν από όμορφη σέντρα του Κορέσι, στόπαρε ανενόχλητος και πλάσαρε στα δίχτυα για το 2-0. Το εκρηκτικό πεντάλεπτο της "Α" έκλεισε στο 25', όταν νέα ωραία σέντρα του Κορέσι κατέληξε στο κεφάλι στου Αβραμίδη που έγραψε το 3-0. Το σκορ ημιχρόνου έκλεισε στο 38ο λεπτό, ο Γκαρτζώνης, μετατρέποντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ισάριθμα τέρματα με το πρώτο μέρος. Ο Κολιός στο 46' κοντραρίστηκε τελευταία στιγμή πριν σκοράρει, ενώ στο 50' ήρθε το 5-0, όταν από πάσα του Μανοδήμου, ο Παπακίτσος με διαγώνιο σουτ έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Στο 60', ο Γεωργούλας έκανε εξαιρετική ενέργεια και σέντρα, με το Βαγγελή να μην μπλοκάρει, όμως το Γ.Δ. Νταλάκα να σουτάρει ψηλά από καλή θέση. Τελικά, ο Γ.Δ. Νταλάκας ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του δύο λεπτά αργότερα, με το Γ.Α. Νταλάκα να εκτελεί κόρνερ, και τον ομώνυμο ξάδερφό του με κεφαλιά, να γράφει το 6-0. Στο 67ο λεπτό, ο Γκότζιος εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στη αντίπαλή άμυνα και με κοντινή προβολή έγραψε το 7-0, για να ακολουθήσουν δύο δοκάρια, με τον Τσιφλίδη να εκτελεί ωραία φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι στο 69' και τον Κορέσι ένα λεπτό μετά, με διαγώνιο σουτ να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι. Στην πορεία της φάσης ήρθε και το τελευταίο γκολ του αγώνα, με τον Παπαχρηστάκη να σεντράρει, και τον Γκότζιο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, να γράφει το τελικό 8-0, σε ένα ματς που δεν προσφέρεται για περαιτέρω συμπεράσματα καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Μάνος Δημήτρης

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.) : Βαρέλης, Αβραμίδης (55' Παπαχρηστάκης), Κορέσι, Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Σταύρου, Βασιλείου (55' Γεωργούλας Π.), Νταλάκας Γ.Α., Παπακίτσος (55' Γκότζιος), Νταλάκας Γ.Δ., Γκαρτζώνης (46' Κολιός)

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος) : Βαγγελής, Αγγέλης, Μπλλόκου, Κώστας, Μπίτζος, Σανιδάς, Λούλο, Κοσμάς (46' Τζουβάρας), Τζινέρης (46' Γόγαλης), Κρίκας (46' Κώστας Ν.), Πλεύρης (46' Μπακόλας)