Ο Απόλλων νίκησε τη Μέλισσα με 3-0 και επέστρεψε στις νίκες

Σπουδαία νίκη πέτυχε σήμερα ο Απόλλων Γλυκορίζου, επικρατώντας στην έδρα του της Μέλισσας με 3-0, μειώνοντας στους 6 βαθμούς την απόσταση από τα play-off.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, το οποίο διεξήχθη σε ένα αρκετά βαρύ αγωνιστικό χώρο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία στο 11ο λεπτό, με τον Στέφανο Δήμο να σουτάρει από μακρινή απόσταση και τον Νικολάου να παραχωρεί κόρνερ. Από το δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Δήμητσας, ο Θάνος ανενόχλητος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 15' ο Γρηγορίου με ωραία μπαλιά βρήκε τον Μαλέσκο στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση από καλή θέση αστόχησε. Όμως στο 24ο λεπτό, ο Μαλέσκος έφυγε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα, πλασάροντας αυτή τη φορά εύστοχα για το 2-0. Οι παίκτες της Μέλισσας προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Δράκος έπειτα από ωραίο τριγωνάκι με τους Κότσιαλο και Λάμπρο Δήμο, άνοιξε το κοντρόλ δίνοντας την ευκαιρία στον Λάζαρο να μαζέψει τη μπάλα. Στο 32' ο Λάμπρος Δήμος έκανε ωραία ενέργεια και μπήκε στην περιοχή, όμως σούταρε πάνω στον Λάζαρο. Στο επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Κότσιαλο και στο 36' ο Παπακίτσος δεν μπόρεσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Λάζαρο, που ήταν σε ετοιμότητα και παραχώρησε κόρνερ. Η τελευταία φάση στο α' μέρος άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Γιάννενα να πιάνει δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Νικολάου να το σταματά.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και προσπάθησαν να σκοράρουν ώστε να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν τον Λάζαρο, με τους αμυντικούς της ομάδας του Γλυκορίζου να αμύνονται σωστά. Ο Απόλλων που επιθετικά προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα, στο 91ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει με τον Γιάννενα, ο οποίος αφού απέφυγε τον Κούση, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε τη μπάλα στο απέναντι παραθυράκι, πετυχαίνοντας ένα όμορφο γκολ και γράφοντας το τελικό 3-0, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, τη στιγμή που μέχρι τη 19η αγωνιστική είχαν μόνο δύο.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Κοσίνας Βαγγέλης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Θάνος, Τρούλλης, Ντάκουλας, Μαλέσκος (54' Παππάς), Δήμος Σ., Μπαλαδήμας (78' Νούτσος), Γρηγορίου (88' Τσιάπαλης), Δήμητσας (70' Γεωργάκης), Γιάννενας

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Νικολάου, Σταμούλης (63' Μήτσιος), Καλαμπόκης, Κούσης, Κακοχρήστος (77' Πάνος), Παπακίτσος, Τσιάτσος (68' Μανιώτης), Κωσταδήμας, Κότσιαλος, Δήμος Λ., Δράκος (54' Πολύζος)