Ο ΑΟΚ Τζουμέρκων θυμήθηκε τι πάει να πει νίκη!

Οι «ορεινοί» επικράτησαν της Προοδευτικής Γραμμενίτσας με 2-1 και πανηγύρισαν μετά από καιρό μια νίκη εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου, παίρνοντας «ανάσες» στη μάχη της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι αν εξαιρέσουμε τη νίκη της 18ης αγωνιστικής με την Αναγέννηση άνευ αγώνος, είχαν να κερδίσουν από την 12η αγωνιστική, όταν είχαν επικρατήσει εντός έδρας της Φιλοθέης και πάλι με 2-1 σκορ. Σε ένα πολύ καλό αγωνιστικό χώρο διεξήχθη ένα πολύ καλό παιχνίδι, με αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες που καιγόταν για βαθμούς ώστε να απομακρυνθούν από τις θέσεις των play-out. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν αν προηγηθούν νωρίς στο παιχνίδι, με τον Κώστα Κουτρομάνη στο 4ο λέπτο από το ύψος του πέναλτι να κάνει το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τους φιλοξενούμενους αυτή τη φορά, όταν από σουτ, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Κουτρούμπα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Παππά, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-1. Μετά την ισοφάριση η Προοδευτική έψαξε την ολική ανατροπή και είχε 2-3 καλές φάσεις, με τους αμυντικούς να διώχνουν τελευταία στιγμή. Στη συνέχεια τα Τζουμέρκα κατάφεραν να ισορροπήσουν και μάλιστα στο 80', να πετύχουν το νικητήριο γκολ, με τον Θεοδωρή με ψηλοκρεμαστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή να σημειώνει το 2-1. Τέλος, στο 92ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι αλλά ο διαιτητής που ήταν κοντά στη φάση έδειξε «παίζετε».

Διαιτητής: Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί: Κυριακού Χρήστος - Τράμπας Θωμάς

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Γεωργίου): Καραμπούλας (37' Παππάς), Κουτρομάνης Η., Κοντοδήμας, Κουτρούμπας, Τσιμπλοκούκος, Κουτρομάνης Κ., Στύλιος, Διονύσης (58' Θεοδωρής), Κατσάνος Γ., Αποστόλου, Σαλτογιάννης (52' Στασινός)

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καραντζάς): Ντεκούλης, Σκορίλας, Δερβίλης (87' Κούσουλας), Βέτσιος, Νύχτης, Πανέτας Γαβρ., Κουτσιμπέλας, Κολιός, Ζίου (81' Καρίνος), Κόνιαρης, Πανέτας Γ.