Ο ΑΟ Κορφοβουνίου νίκησε τον Ακράτητο και πλησίασε στην πεντάδα

Ο ΑΟ Κορφοβουνίου επικράτησε με 2-1 του Ακράτητου Ακροποταμιάς, πετυχαίνοντας δεύτερη σερί νίκη με τον Πλιάτσικα στον πάγκο, και πλησίασε κοντά στην πρώτη πεντάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 11' είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Κοκκινέλη, το οποίο απέκρουσε ο Τζουμανίκας. Στη συνέχεια το σουτ του Λάμπρου Σιαφάκα πέρασε άουτ, ενώ αυτό του Βάσιου αποκρούστηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 35' ο Στέφανος Σιαφάκας από εκτέλεση στημένου βρήκε τον Αλέκο Παππά, ο οποίος με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζουμανίκα. Μία καλή κεφαλιά είχε και ο Παπακίτσιος για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Κρίκας με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ο Μπόσμος που μπήκε ως αλλαγή στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στο 62' ο Κώστας Κοκκινέλης με νέο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, πετυχαίνοντας το 2-0. Στη συνέχεια ο Λάμπρος Σιαφάκας είχε ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ, για να φτάσουμε στο 75ο λεπτό, που ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να σκοράρουν με σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κώστα να μειώνει σε 2-1. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά στους γηπεδούχους δεν στοίχησε, καθώς κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κούσουλα.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Κυριακού Χρήστος - Βάτος Παναγιώτης

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας): Κίτσιος, Παππάς Α., Βασιλείου, Κοντοδήμας, Τάτσης, Σιαφάκας Σ., Βάσιος (86' Παππάς Β.), Ντούλας (72' Παππάς Δ.), Μεγαδούκας (46' Μπόσμος), Κοκκινέλης Κ., Σιαφάκας Λ. (90' Αντωνέλλος)

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος): Τζουμανίκας, Πλεύρης, Κώστας, Σμύρης, Μπίτζος (72' Ζάμπας), Τζινέρης, Γρίβας, Παπακίτσιος, Κρίκας, Βαγγελής (56' Τατσιόπουλος), Κοσμάς (64' Lulo)