Ο Αχιλλέας πήρε το τοπικό ντέρμπι της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ

Ο Αχιλλέας Νεοχωρίου ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ απέναντι στην Άνω Πόλη, και μάλιστα στο ΔΑΚ Άρτας.

Μία σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ πήρε χθες ο Αχιλλέας Νεοχωρίου, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 65-78 της Άνω Πόλης. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με σκληρές μονομαχίες, τεχνικές ποινές, αντιαθλητικά, με αποτέλεσμα να έχει και σοβαρούς τραυματισμούς. Η Άνω Πόλη ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, όμως ο σοβαρός τραυματισμός του Ζιώγου, την ανάγκασε να αγωνιστεί στη συνέχεια με 4 παίκτες καθώς δεν είχε άλλον μικρό στη σύνθεση της, με αποτέλεσμα ο Αχιλλέας να πλησιάσει στο τέλος του ημιχρόνου στο καλάθι (37-35).

Στο β' ημίχρονο η Άνω Πόλη κατάφερε να αντέξει για ακόμα ένα δεκάλεπτο (αποβλήθηκαν οι Γεωργάκης και Μόσιαλος), όμως ο Αχιλλέας με επιμέρους σκορ 22-9 στην τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη που τον ανεβάζει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του α' ομίλου. Για τον Αχιλλέα πρώτος σκόρερ για την ομάδα του αλλά και του αγώνα ήταν ο Γεωργάκης με 27 πόντους, με τον Αρχιμανδρίτη να τον ακολουθεί με 19, όσους είχε και ο Πρίντζος της Άνω Πόλης.

Δεκάλεπτα: 18-11, 37-35, 56-56, 65-78

Άνω Πόλη (Περλέγκας): Αποστολάκης 14(3), Ζιώγος 2, Βαρέλης 5, Νούτσος 13(1), Πρίντζος 19(1), Σμύρης 8, Κοντός 2, Αναγνώστου 2, Μητρογιάννης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Αρχιμανδρίτης): Σκληβανίτης 6, Κατσίμπρας 3(1), Χαλκιάς 3(1), Παπαχρήστος 6, Ρούσσας 8, Αρχιμανδρίτης 19, Γεωργάκης 27, Θεοδώρου 2, Ματσίρας 2, Βάρδιας 2, Μόσιαλος, Γιαννάκης