Νικήτρια στη "λασπομαχία" η Δόξα

Σε ένα ματς με πολύ σημαντική βαθμολογική σημασία, η Δόξα επικράτησε του Αχιλλέα με 3-0 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία.

Σε ένα σημαντικότατο ματς για τις δύο ομάδες, που διεξήχθη όπως διακρίνεται, σε κάκιστο αγωνιστικό χώρο, η γηπεδούχος Δόξα πήρε τη νίκη κόντρα στο Νεοχώρι, με 3-0, ξεπερνώντας το στη βαθμολογία, και πιάνοντας την Προοδευτική, την οποία μάλιστα θα αντιμετωπίσει σε λίγες αγωνιστικές στην έδρα της. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 5ο λεπτό για πρώτη φορά, όταν από φάουλ του Βασιλάκη, ο Θεοδωρής πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ο Αχιλλέας απάντησε με σημαντική ευκαιρία, με τον Κωσταδήμα να σουτάρει και το Γαλάνη να το σταματά, για να ακολουθήσει αναμπουμπούλα και να διώξουν οι αμυντικοί τελικά πάνω στη γραμμή. Στο ημίωρο έγινε το 1-0 για τη Δόξα, όταν από κακό διώξιμο αμυντικών, η μπάλα έφτασε στο Σιλιόγκα που προσποιήθηκε και μοίρασε στο Βασιλάκη που με σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην ισοφάριση, όταν ο Γαλάνης έδιωξε με γροθιές φάουλ, όμως η μπάλα κατέληξε στο πέναλτι, με τον Κολιογιάννη να κοντράρεται και την μπάλα να φεύγει κόρνερ. Στο τελευταίο λεπτό, του πρώτου μισού, ο Αχιλλέας είχε σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί, με τον πρώτο πλέον σκόρερ της κατηγορίας που κάνει εξαιρετικό Πρωτάθλημα, Κωσταδήμα, να αποφεύγει εξαιρετικά δύο αμυντικούς και να βγαίνει απέναντι από το Γαλάνη, που και πάλι όμως είπε "όχι".

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στο 54ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας, όταν Σιλιόγκας και Βασιλάκης συνδυάστηκαν και πάλι, με τον πρώτο να σεντράρει, και το δεύτερο με πλασέ να γράφει το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, οι νικητές καθάρισαν το ματς, με τον Αρτέμη να εκμεταλλεύεται αναμπουμπούλα στην αντίπαλη άμυνα και να σουτάρει από κοντά για το τελικό 3-0. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι δύο ομάδες είχαν από μία πολύ καλή στιγμή, με τον Κωσταδήμα στο 80ο λεπτό να σουτάρει εντός περιοχής, όμως και πάλι το Γαλάνη να στου αρνείται το γκολ, καθώς και το Σιλιόγκα, που δείχνει στα τελευταία ματς πως θα βοηθήσει πάρα πολύ τη Δόξα, στο 84', να βγαίνει σε καλή θέση, όμως το πλασέ του να κολλάει στη λάσπη πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, και το 3-0 να παραμένει.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Τράμπας Θωμάς

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελαέτης, Χαϊντάρι, Θεοδωρής (75' Τάγκας), Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης, Τάτσης, Τυρολόγος, Βασιλάκης, Σιλιόγκας

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κολιογιάννης, Κολιός, Κοστρένι, Στόγια (75' Τάσιος), Νάτσιος, Τσέλα, Βούλγαρης, Λούκα (71' Δήμος), Κωσταδήμας, Αρτένις