Νικήτρια η Νέα Αναγέννηση Αρταίων στο "ντέρμπυ των Αναγεννήσεων"

Νικήτρια αναδείχτηκε η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας, με σκορ 3-1.

Μπροστά σε αρκετό κόσμο για παιχνίδι Β' κατηγορίας, όπως ήταν αναμενόμενο, η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, επικράτησε στο παράδοξο ντέρμπυ των δύο Αναγεννήσεων, του ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας, με 3-1. Αξίζει να σημειωθεί πως η πλειοψηφία του κόσμου που βρέθηκε στο γήπεδο δεν πήρε σαφή θέση υπέρ μίας εκ των δύο ομάδων, δείγμα του ότι η αθλητική κοινωνία της πόλης σίγουρα θα προτιμούσε να υπάρχει στους αγωνιστικούς χώρους μία ισχυρή Αναγέννηση. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η "Α" απείλησε πρώτη στο 3ο λεπτό, όταν ο Κολιός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ, στο 11ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Κόνιαρη, ο Τζαλοκώστας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Μανοδήμος στο 19' έψαξε το γκολ με δυνατό σουτ, όμως ο Ντεκούλης έπεσε στη γωνία του και έδιωξε. Η Νέα Αναγέννηση έδειξε εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια, φτάνοντας στο 2-0, στο 28ο λεπτό, και πάλι με τον Τζαλοκώστα, ο οποίος μετέτρεψε σε γκολ ασίστ του Δεληκούρα. Μέχρι την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες είχαν από μία-δυο καλές στιγμές, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα καλό σουτ του Δεληκούρα που μπλόκαρε ο Παπαδημητρίου, και την "Α" να μην μπορεί να φτάσει στο γκολ, σε παράλληλη μπαλιά του Κολιού, που πέρασε από όλους, καθώς και σε μια μπροστινή μπαλιά προς τον Τσάκαλο που πρόλαβε ο Ντεκούλης.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, με το Νίκαρη να φεύγει από τον Παπαδημητρίου και να γυρίζει παράλληλα, χωρίς όμως να βρίσκει κάποιο συμπαίκτη, με τον Τσάκαλο να απαντά στις ευκαιρίες στο 55', με το σουτ του όμως να σταματά στον Ντεκούλη. Στο 65ο λεπτό ήρθε το 3-0 για τη Νέα Αναγέννηση, με τον Κόνιαρη να εκτελεί πολύ ωραία φάουλ από μεγάλη απόσταση, με την μπάλα να κατεβαίνει με φάλτσα στη γωνία του Παπαδημητρίου, που παρά την προσπάθειά του δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 3-0. Η Νέα Αναγέννηση διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, όντας καλά στημένη στο γήπεδο, με την "Α" από τη μεριά της, να ψάχνει έστω το γκολ της τιμής, με τον Τσάκαλο να προειδοποιεί στο 85', και τον Τσιφλίδη τελικά να το πετυχαίνει στο 88' με εκτέλεση φάουλ, που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Ντεκούλης, παρ' ότι βρήκε την μπάλα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, ο πρόεδρος της Νέας Αναγέννησης, κ. Λαμπράκης βράβευσε για την προσφορά τους, τον κ. Κώστα Μπανιά, καθώς και τον πρόεδρο των Παλαιμάχων της Αναγέννησης Άρτας, Δημήτρη Αραβανή. Αξίζει να σημειωθεί, πως η διαιτησία του κ, Καλιακάτσου, στάθηκε κατά γενική ομολογία στο ύψος των περιστάσεων σε ένα απαιτητικό ματς.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Κοσίνας Βαγγέλης

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Ντεκούλης, Τριαντάφυλλος, Σακκάς, Δερβίλης, Μπούντζας, Στέργιος, Παππάς (90' Γεωργακόπουλος), Κόνιαρης (70' Καλόγηρος), Νίκαρης (82' Ρώσσος), Τζαλοκώστας, Δεληκούρας

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παπαδημητρίου, Μπούκας (16' Βαλλίδης), Αράπης (76' Παπαγιάννης), Τζιότζιος, Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Βασιλείου, Νταλάκας, Κολιός (68' Δήμος), Τσάκαλος, Σταύρου (57' Γκότζιος)