Νικητής ο Πύρρος στο ντέρμπι με τον ΒΑΟ, δραματική νίκη για Αία, ήττα για Δόξα

Διαβάστε τι έγινε στα παιχνίδια των αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ - Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ 52-47

Ο Πύρρος ήταν ο μεγάλος νικητής στο αρτινό ντέρμπι με τον ΒΑΟ για τον β' όμιλο της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και η νίκη κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου με ένα 13-8, ο Πύρρος έφτασε στη νίκη με σκορ 52-47. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κωσταπαππάς με 14 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ι. Χριστογιάννης σημείωσε 12 πόντους για τον ΒΑΟ.

Δεκάλεπτα: 8-10, 25-21, 39-39, 52-47

Πύρρος (Κωσταπαππάς): Σπύρου 3(1), Κωσταπαππάς 14(3), Πέτσας 6(1), Λάμπρου 2, Κλαφούνης 3, Μαργώνης 11(2), Αναγνώστου 1, Βάσιος 4, Σκαμαντζούρας 3, Μπαρκλέσης, Δημητρίου 5(1)

ΒΑΟ (Ασπρούδης): Φωτάκης 4, Χριστογιάννης Ι.12(2), Ζήρας, Χριστογιάννης Χ., Πετανίτης 4, Καλιακάτσος 7(1), Κέφης Δ., Ασπρούδης 10(1), Δράκος, Λουκάς 2, Σιαπλαούρας, Κέφης Α. 8(1)

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΕΔΩ.

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ - Α.Λ.Φ.Α. 93' 61-60

Χάρη σε τρίποντο του Ζαγαλίκη στην εκπνοή, ο Αίας πήρε μία μεγάλη νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Ο ΑΛΦΑ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση με τον Αίαντα, με αποτέλεσμα στο τέλος του α' δεκαλέπτου να είναι μπροστά στο σκορ με +5. Στο β' δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Αίας κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 31-29. Στην επανάληψη ο Αίας αν και προηγήθηκε με +6 στο τελευταίο δεκάλεπτο, είδε τον ΑΛΦΑ με ένα ξέσπασμα να περνάει μπροστά στο σκορ και να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Οι φιλοξενούμενοι όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Ζαγαλίκη ο οποίος με buzzer beater χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 61-60. Εκτός του Ζαγαλίκη (11 π.), πολύτιμα καλάθια πέτυχε ο Παπαμιχαήλ ο οποίος σκόραρε 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-19, 31-29, 46-44, 61-60

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Σακκάς, Φούκας, Φορτοτήρας 10, Σμύρης 8, Ζαγαλίκης 11(3), Τσιμούρας 2, Ζαβερδινός 6, Γάκης, Ρόβας, Γκολομάζος 8, Ζήκος 2, Παπαμιχαήλ 14

ΑΛΦΑ 93' (Σταυρόπουλος): Kυριαζής 8(1), Κουβέλης 14, Κόκκιος 9, Βατίστας 14, Παρθένης 2, Τασόπουλος 10(3), Παπαθανασόπουλος 2, Καραπιπέρης, Παπαχρήστος, Τσέλιος, Ρέντζιος, Σωτηρόπουλος

Π.Α.Σ. ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ - Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ 74-58

Μετά από 3 σερί νίκες, η Δόξα γνώρισε την ήττα στη Ναύπακτο από τον αήττητο ΠΑΣ με 74-58. Η Δόξα παρόλο που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες κατάφερε να έχει το προβάδισμα στο α' δεκάλεπτο, όμως στο β' η ομάδα της Ναυπάκτου πίεσε και οδήγησε σε λάθη τη Δόξα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με την αρτινή ομάδα στο -10 (41-31). Στην επανάληψη η Δόξα πάλεψε για να φέρει το ματς στα ίσια, μειώνοντας στους 4 πόντους τη διαφορά, όμως ο Αλεξανδρής με 4/4 τρίποντα αύξησε και πάλι τη διαφορά στο -10. Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης λάθος επιλογές της Δόξας στην επίθεση και μεγάλα σουτ του ΠΑΣ έκριναν οριστικά το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 14-16, 41-31, 57-46, 74-58

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Ζησιμόπουλος): Κατσίκας, Φρέγκου 2, Αλεξανδρής 16(3), Χαντζής 1, Αμπλάς 2, Παναγιωτόπουλος 2, Βαρελάς, Πολύχρονος 19(3), Αδαμόπουλος 2, Βουρλούμης 6(2), Σίσκος 12, Μπίρμπας 12

Δόξα (Κιφοκέρης): Μιχάλης 6, Τσακαλώτος 2, Μάνθας 10, Βάσιος 9(1), Σκούτας 4, Μάνδαλος, Τσίτσικας 9(1), Αναγνώστου 12 (2), Γείτονας 6