Νίκησε τη Φλωριάδα και μείωσε τη διαφορά η ΑΕΞ

Με 1-0 κατάφερε να επικρατήσει της πρωτοπόρου Φλωριάδας, η ΑΕ Ξηροβουνίου και να μειώσει κάπως τη διαφορά στους 16 βαθμούς.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά από το :

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ του Γιάννη Τόλη
στη Φιλιππιάδα - Χατζηκώστα 5
Τηλ. 2683022220 Κιν. 6949212467

"Γάμοι - Βαπτίσεις - Τούρτες γενεθλίων όλα στο ζαχαροπλαστείο Τόλης"

Σημαντική νίκη πήρε στην έδρα της σήμερα η ΑΕΞ κόντρα στη Φλωριάδα, σε ένα ματς που διεξήχθη όπως και τα υπόλοιπα της Α' ΕΠΣΑ υπό ακατάλληλες συνθήκες για ποδόσφαιρο, καθώς η θερμοκρασία στις 3 το μεσημέρι ξεπέρασε τους 33°C. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο ματς στο 6', όταν από κακό γύρισμα του Σπύρου, ο Δόσης πήρε την μπάλα, όμως ο Κακάβας με ένα καθοριστικό τάκλιν καθάρισε τη φάση. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και απείλησαν σε 2-3 περιπτώσεις με τον Κακάβα να κάνει γυριστό από κοντά που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, καθώς και τον Τσίρο να πιάνει καρφωτή κεφαλιά από ενέργεια του Αποστόλου, που σταμάτησε όμως στον σταθερό Αλεξίου. Η ΑΕΞ ευτύχησε να σκοράρει το γκολ που έκρινε το ματς σε ένα κομβικό σημείο, με το Δόση στο 42' να κάνει τη σέντρα, την άμυνα της Φλωριάδας να μην απομακρύνει καλά, και τον Γιαννούλη, αν και πεσμένος στο έδαφος, να γράφει το 1-0 με προβολή.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ, όμως ο Αλεξίου ήταν εξαιρετικός. Στο 48ο λεπτό, από θαυμάσια μακρινή μπαλιά του Λύτου, ο Νικοπολίδης έφυγε στο τετ α τετ από πλάγια θέση, όμως ο Αλεξίου το νίκησε. Στο 62ο λεπτό, ο Αποστόλου βρέθηκε μέσα στην περιοχή και απέναντι από τον Αλεξίου όμως καθυστέρησε να σουτάρει και κόπηκε. Τρία λεπτά μετά, Καλαμπούκης άλλαξε παιχνίδι για το Σπύρου, που σέντραρε ωραία με τη μία στην καρδιά της περιοχής, η μπάλα πέρασε από τον τελευταίο αμυντικό, για τον αφύλαχτο Μήτσιο, που ξαφνιάστηκε και δεν τελείωσε τη φάση. Στο 68', από ωραία ανάπτυξη και παράλληλη μπαλιά, ο Μήτσιος πλάσαρε με μία όμως ο Αλεξίου έδιωξε σε κόρνερ. Στο 74', νέα μεγάλη στιγμή για τη Φλωριάδα, με το Μαργαρίτη να βρίσκει ωραία κάθετα το Μήτσιο, ο οποίος πλάσαρε απέναντι από τον Αλεξίου, που και πάλι όμως του είπε "όχι" με τα πόδια. Η ΑΕΞ είχε μια καλή στιγμή με το Δόση να εκτελεί φάουλ, και τον Μπακόλα να αποκρούει δύσκολα. Στα τελευταία λεπτά, η Φλωριάδα είχε ακόμα δύο καλές στιγμές, σε σουτ του Μαργαρίτη που έδιωξε δύσκολα ο Αλεξίου σε κόρνερ, καθώς και σε κεφαλιά του Τσίρου, σε μια φάση που επερχόμενος Αποστόλου, ήταν μόνος, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Θεοδωρακόπουλος Χ.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Ανυφαντής, Κοσταντίνι, Βίτσιος (66' Γκυζέλης), Καλιακάτσος, Γρύλλης (79' Πλακιάς), Κυριαζής (90' Νταλάκας), Δόσης Αρ., Νίκου, Γιαννούλης

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου, Αντωνίου (65' Καλαμπούκης), Κακάβας, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (88' Μανιφάβας), Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Σπύρου (78' Γκαναβίας)