Νίκησε στην πρεμιέρα της η Άρτα Handball

Η Άρτα Handball νίκησε τον ΑΟ Ιωαννίνων στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της Β' Εθνικής.

Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 50ο λεπτό, όμως η αρτινή ομάδα με ένα 6-0 στο προτελευταίο πεντάλεπτο κλείδωσε τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Τελικό σκορ 33-26, με την Άρτα Handball να έχει ως κορυφαίους τον Στέλιο Μακρή με 14 γκολ και τον Γιάννη Βάσιο, που επανεμφανίστηκε μετά από πολλά χρόνια και κατέβασε τα ρολά στο τελευταίο 15λεπτο. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Καστοριά επικράτησε δύσκολα της Κοζάνης με σκορ 24-23.

Διαιτητές: Μαυρίδης-Στεφανίδης

Πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 5-6, 8-7, 12-10, 14-13 (ημχ) 16-15, 20-19, 22-22, 24-23, 30-23, 33-26

Δίλεπτα: 5-6   Πέναλτι: 2/3-1/3

ΓΣ Άρτα: Γιαμουρής, Μηλιώνης, Κάντζης 8, Μακρής Κ. 6, Βαρελής 2, Μακρής Σ. 14, Δεληκούρας 1, Μακρής Δ. 2, Βάσιος, Μήτσιος, Σαλαμούρας, Μόσχος, Βασιλάκης, Μπέκας, Μπούκας

ΑΟ Ιωαννίνων: Μόσχος, Βέργος Κ. 2, Γότσης 12, Τσελέπης 2, Παύλου, Βέργος Ι. 2, Ιωαννίδης 3, Γιορσπύρος 1, Γκρουσδής Β. 4, Ζιώγος, Γκρουσδής Λ., Βέλλιος