Νίκησε και προσπέρασε τον ΓΣ Άρτας η Φιλία

Νίκη για τη Φιλία στην Άρτα, ήττα για τον ΓΣ Άρτας στην Κέρκυρα.

Το ρεπορτάζ του Φιλία Άρτας - ΠΑΣ Ιωνικός 80 από τον ΑΟ Φιλία:

«Την 3η συνεχόμενη νίκη της στο β γύρο του πρωταθλήματος ΕΣΠΕΔΕ πανηγύρισε η ομάδα μας με αντίπαλο τον μαχητικό Ιωνικό Αγρινίου με 3-0 σετ. Η ομάδα μας σε ένα ακόμα παιχνίδι επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και αναρριχήθηκε με αυτήν την νίκη στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 17 βαθμούς.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τον ΑΟ ΦΙΛΙΑ ήταν νωχελικό, σε αντίθεση με αυτό του Ιωνικού που ήταν καλύτερο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 0-5. Στη συνέχεια η ομάδα μας βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι της και ισοφάρισε τον Ιωνικό σε 6-6. Από εκεί και πέρα το καλό σερβίς και το δυνατό μπλοκ βοήθησαν στο να προηγηθούμε με 14-12. Όμως ο Ιωνικός δεν έχασε την συγκέντρωση του, πίεσε τον ΑΟ ΦΙΛΙΑ και  πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-15 και 20-18. Η ομάδα μας αντέδρασε, πίεσε τον Ιωνικό, ισοφάρισε σε 22-22 και τελικά κέρδισε δύσκολα το σετ με 25-23.

Στο 2ο σετ ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ έκανε καλύτερο ξεκίνημα και προηγήθηκε του Ιωνικού με 5-4, 6-5 και 9-6. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ομάδα μας, καθώς εξασφάλισε μια μεγάλη διαφορά και κέρδισε εύκολα το σετ με 25-15.

Στο 3ο σετ η ομάδα του Ιωνικού μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-3, 8-5 και 14-8, καθώς εκμεταλλεύτηκε το δυνατό του σερβίς και την κακή υποδοχή του ΑΟ ΦΙΛΙΑ. Στη συνέχεια η ομάδα μας βελτίωσε την υποδοχή, το μπλοκ και το σερβίς της και κέρδισε συνεχόμενους πόντους ισοφαρίζοντας το Ιωνικό σε 16-16. Από εκεί και πέρα οι αθλήτριες μας συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-20».

Το ρεπορτάζ του Βολίδα Κέρκυρας - ΓΣ Άρτας από τον ΓΣ Άρτας:

«Με πολλές απουσίες (Σωτηρίου, Ρίζου, Κουρκούτα, Α. Δημοθεόδωρου, Ι. Δημοθεόδωρου) και με υπηρεσιακή πασαδόρο την Πραμαγκιούλη ταξιδέψανε οι Γυναίκες στην Κέρκυρα όπου και γνωρίσαμε την ήττα από την Βολίδα με 3-1 σετ. Τα δύο πρώτα σετ τα χάσαμε εύκολα 25-15, 25-17, αντιδράσαμε κατακτώντας το 3ο σετ 19-25 και είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε σε 2-2. Προηγηθήκαμε 23-24, όμως ο διαιτητής είχε αντίθετη γνώμη, όχι μόνο δεν έδωσε πιαστό στην αντίπαλη ομάδα, αλλά στη επόμενη φάση χρέωσε την πασαδόρο μας και με 26-24 και η Βολίδα πήρε το σετ και το τρίποντο με 3-1».

Με την λήξη του παιχνιδιού ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης εμφανώς απογοητευμένος από την απόδοση της ομάδος, στάθηκε και στην άδικη-διπλή απόφαση του διαιτητή που καθόρισε το σετ και το αποτέλεσμα, λέγοντας χαρακτηριστικά «σαφώς και δεν είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα της  ομάδος μου, αλλά θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω αν το επέτρεπε ο διαιτητής».

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Πραμαγκιούλη, Πορτοβάρα, Βαρέλη, Σάρκα, Νταούλια, Μπίκα, Παπαδημητρίου Ι.  λ./ Παπαδημητρίου Μ.