Νίκησε και το Μεσολόγγι η Αναγέννηση!

Νικηφόρα συνέχισε η Αναγέννηση, που έχασε ωστόσο την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή την ΑΕΠ Καραγιαννίων, η οποία επικράτησε στις καθυστερήσεις της Ανατολής.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, η οποία επικράτησε στις λεπτομέρειες με 2-1, της μαχητικής ΑΕ Μεσολογγίου, από την οποία είχε γνωρίσει την ήττα στο Μεσολόγγι. Μάλιστα, η αρτινή ομάδα δεν κατάφερε να πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας την ΑΕΠ Καραγιαννίων, αφού οι Κοζανίτες επικράτησαν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της Ανατολής, με 1-0, και παρέμειναν μόνοι πρώτοι. Στα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο γήπεδο, έχοντας την πρώτη φάση του ματς, στο 4’, με ένα φάουλ του Μπελεβώνη από καλή θέση, που έφυγε ψηλά. Στο 16ο λεπτό η Αναγέννηση φάνηκε για πρώτη φορά επιθετικά, όταν ο Καζναφέρης σέντραρε ωραία στην περιοχή, ο Σχισμένος σούταρε στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Η Αναγέννηση που δεν έβρισκε εύκολα χώρους για να δημιουργήσει φάσεις, για ακόμα ένα ματς επέδειξε θαυμαστή αποτελεσματικότητα, καθώς στο 36ο λεπτό, ο Μπότσαρης σούταρε, ο Δούρος δεν κατάφερε να μπλοκάρει, χάνοντας την μπάλα, και ο Αλέξανδρος Παπακίτσος, εκμεταλλεύτηκε το λάθος, και αφού τον πρόλαβε σούταρε δυνατά από κοντά, γράφοντας το 1-0. Στο 40ο λεπτό, ο δραστήριος Μπελεβώνης σούταρε από θέση πλάγια αριστερά, όμως ο Μήτσιος έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ στη γωνιά του. Στο 45ο λεπτό, η "Α" έφυγε στην κόντρα, με τον Μπότσαρη να διανύει αρκετά μέτρα, και να παίζει κάθετα στον Παπακίτσο, που σούταρε ωραία στην κίνηση, με το Δούρο να διώχνει σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν νωρίς νωρίς να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν στο 49ο λεπτό, από πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπελεβώνη, ο Γεωργούσης σηκώθηκε μόνος και με γυριστή κεφαλιά, έγραψε το 1-1. Η Αναγέννηση αντέδρασε άμεσα, και στο 53ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ, οι παίκτες της έμειναν ψηλά, και από ωραία σέντρα του Κραμπή στο δεύτερο δοκάρι, ο Παπαρούνης με προβολή, διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στο 65ο λεπτό, η Αναγέννηση είχε σημαντική στιγμή για τρίτο γκολ, όταν από σέντρα του Μπότσαρη, ο Παπακίτσος μέσα από την περιοχή σούταρε δυνατά, ο Δούρος έβγαλε ενστικτωδώς με το πόδι, ενώ στην πορεία της φάσης, ο Νταλάκας σούταρε έξω από την περιοχή, περίπου ένα μέτρο δίπλα από την εστία. Στο 80ο λεπτό, ο Νταλάκας με εντυπωσιακό ψαλίδι βρήκε τον Αλ. Παπακίτσο στην πλάτη της άμυνας, ο οποίος μαρκαρισμένος απέναντι από το Δούρο σούταρε, με τον γκολκίπερ της ΑΕΜ να μπλοκάρει. Στο 85ο λεπτό, ο πιο επικίνδυνος επιθετικά παίκτης της ΑΕΜ, Γεωργούσης, έφυγε στην κόντρα, έκανε φοβερή τρίπλα στον Παπαρούνη, όμως απέναντι από το Μήτσιο, σούταρε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να "παγώσει" το Δημοτικό Στάδιο. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, όμως η Αναγέννηση κράτησε το υπέρ της σκορ, ψάχνοντας μια κόντρα για να τελειώσει το ματς, χωρίς να τα καταφέρει. Πλέον, έχει δύσκολο έργο στην έδρα του Μακεδονικού Φούφα, την επόμενη εβδομάδα, ο οποίος, όπως και σήμερα η ΑΕΜ, δίνει μάχη για να κρατηθεί μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Περισσότερα για το ματς αργότερα, στο βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα.

Διαιτητής : Νικόπουλος Πέτρος (Κέρκυρας)  Βοηθοί : Σερίφης Ανδρέας (Κέρκυρας) - Στόλη Μαρία (Θεσπρωτίας)  Παρατηρητής : Δράκος Γιάννης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Τσελά (77’ Χεμπέγια), Γκανάρας, Σχισμένος, Παπαρούνης, Κραμπής, Γκολάκου (67’ Παπακίτσος Δ.), Χούσος, Παπακίτσος Αλ. (83’ Λάκκας), Καζναφέρης (57’ Νταλάκας), Μπότσαρης

ΑΕ Μεσολογγίου (Ταράσης) : Δούρος, Χριστογιάννης, Κολοβάκης, Παναγιωτόπουλος Π. (57’ Παναγιωτόπουλος Κ.), Ντζιμάνης, Σωτηρόπουλος, Πιστιόλης, Μπακαδήμας, Γεωργούσης, Πατίλας (71’ Φερνάντεζ), Μπελεβώνης