Νίκησε 3-0 τη Νίκη στην Καλαμιά η ΑΕ Μενιδίου (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Με τον Μαλτέζο να αποδεικνύεται «χρυσή» αλλαγή, καθώς άνοιξε το σκορ, κέρδισε πέναλτι και μοίρασε το τρίτο γκολ, η ΑΕΜ κέρδισε στην Καλαμιά και πήρε ακόμα ένα πόντο ενόψει play-out.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να προηγηθούν σε μία φάση όπου ο Δημήτρης Καραχάλιος άφησε τη μπάλα από τα χέρια του καθώς τραυματίστηκε, με τον Νούσια σε κενή εστία να στέλνει τη μπάλα άουτ. Για το υπόλοιπο ματς τα γάντια του τερματοφύλακα για τους γηπεδούχος φόρεσε ο Σιαπλαούρας. Ο Μουζακίτης έπειτα από κεφαλιά πάσα προς τα πίσω του Μπακοχρήστου, πάτησε περιοχή και από πλάγια σούταρε, με τον Μούτσιο να βγάζει όμορφα σε κόρνερ. Ο Θανάσης στη συνέχεια είδε τον Ευθυμίου να διώχνει αρχικά μπροστά από το τέρμα, ενώ στο ριμπάουντ που πήρε ο ίδιος, με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και έξω.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν και νέο δοκάρι, από μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλάτσα, για να ανοίξουν το σκορ στο 55ο λεπτό, όταν ο Θανάσης έσπασε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Μαλτέζος, που αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή, με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι που είχαν μία φάση με ένα σουτ του Μπακοχρήστου από καλή θέση το οποίο μπλόκαρε ο Μούτσιος, δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα, από πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μαλτέζος από τον Σιαπλαούρα, και εκτέλεσε εύστοχα ο Καλαμπούκης. Ο Μπακοχρήστος προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως αφού απέφυγε τρεις παίκτες, το σουτ που έκανε με το αριστερό έγλυψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μούτσιου. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό ο Παντιώρας, ο οποίος σε κενή εστία έπειτα από πάσα του Μαλτέζου, δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Να σημειώσουμε ότι δύο λεπτά μετά το 0-2, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία ο Βασίλης Καραχάλιος. Τέλος, να ευχηθούμε στον τερματοφύλακα της Καλαμιάς, Δημήτρη Καραχάλιο, να μην έχει κάτι το σοβαρό και να επιστρέψει όσο πιο σύντομα στην αγωνιστική δράση.

Διαιτητής: Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας Π.): Καραχάλιος (19' λ.τρ. Ντάλιας/ 68' Ζιώγας/ 74' Τσιτσώρης), Τζώρας, Νταλάκας, Κατσιγιάννης, Ευθυμίου, Μπακοχρήστος, Καραχάλιος Αρ., Σιαπλαούρας, Τσώλας, Καραχάλιος Β., Μουζακίτης

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Κάλλιας, Καλαμπούκης, Τσιάπαλης, Κασελούρης (86' Κόρδας), Βασίλας (46' Μαλτέζος), Μπαλάτσας, Οικονόμου, Νούσιας (60' Στασινός), Παντιώρας, Θανάσης