Νικηφόρα πρεμιέρα για τις Νεανίδες του ΓΣ Άρτας

Πρεμιέρα με το δεξί για τις Νεανίδες του ΓΣ Άρτας, οι οποίες χθες επικράτησαν με 3-0 σετ του ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Αναλυτικά το παιχνίδι από τον ΓΣ Άρτας:

«Μέχρι το 4-4 στο 1ο σετ υπήρχε ισορροπία, όταν και κάναμε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα, προηγούμενοι 14-4, με την Νεφέλη Σωτηρίου να οργανώνει άριστα το παιχνίδι μας. Συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό, ξεφύγαμε 20-8 και χωρίς λάθη κατακτήσαμε το σετ 25-08. Σε αυτό το σετ η επίθεση μας έδωσε 13 πόντους (7 από το κέντρο), το σέρβις 3, ενώ κάναμε και 2 μπλοκ. Οι υπόλοιποι ήταν από λάθη των αντιπάλων.

Η έξοδος της Σωτηρίου από το παιχνίδι, άλλαξε τις ισορροπίες, χάθηκε ο ρυθμός μας και η οργάνωση έγινε μονότονη από τους πασαδόρους μας Α. Δημοθεόδωρου, Χριστίνα Λαϊνά. Στα μισά του σετ προηγηθήκαμε 12-6, αλλά δεν είχαμε την αυτοσυγκέντρωση να κρατήσουμε την διαφορά, μείωσε ο Α.Γ.Σ.Ι. 12-9, με την διαφορά αυτή να είναι σταθερή μέχρι το 20-17. Ο Α.Γ.Σ.Ι. ισοφάρισε 20-20, το σετ απέκτησε μια άγρια ομορφιά με πολύ ωραίες φάσεις εκατέρωθεν. Με δύο λάθος υποδοχές μας ο Α.Γ.Σ.Ι. προηγήθηκε 20-22 με τον προπονητή μας να παίρνει το 1ο time-out. Οι συμβουλές του πιάσανε τόπο και παίζοντας καταπληκτική άμυνα με τις Πορτοβάρα, Ι. Δημοθεόδωρου προηγηθήκαμε 24-22.  Όμως και πάλι δύο χαζά λάθη φέρανε την ισοφάριση 24-24. Είχαμε όμως ψυχραιμία, με την Βαρέλη να καρφώνει κάναμε  για το 25-24 και με μπλοκ πήραμε το σετ 26-24, προηγούμενοι 2-0. Οι πόντοι μας στο 2ο σετ ήταν 8 από επίθεση, 7 από σέρβις, 1 από μπλοκ και οι υπόλοιποι από λάθος αντιπάλων.

Η ψυχολογία πλέον ήταν με το μέρος μας και εύκολα προηγηθήκαμε στο 3ο σετ 9-4. Λάθη στην ανάπτυξη και κακό τελείωμα των επιθέσεων δώσανε την ευκαιρία στην Γιαννιώτικη ομάδα να ψαλιδίσει σταδιακά την διαφορά, μειώνοντας στον πόντο 11-10. Μάλιστα η Α. Δημοθεόδωρου τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από την Λαϊνά που τα πήγε πολύ καλά. Το time-out του προπονητή μας άλλαξε την κατάσταση και με την Πορτοβάρα πρωταγωνίστρια στο σέρβις προηγηθήκαμε 21-10 όταν και την αντικατέστησε με την Δέσποινα Κόκκινου. Με μηδέν ψυχολογία πλέον η Γιαννιώτικη ομάδα πέταξε λευκή πετσέτα και το σετ ολοκληρώθηκε 25-12 και το παιχνίδι με 3-0 σετ. Στο σετ αυτό (με την Πορτοβάρα να παίρνει 5 συνεχόμενους άσσους) είχαμε 9 άσσους, 6 από επίθεση( 1 μόνον από το κέντρο) και 2 από μπλοκ.

Ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης είχε κάθε λόγο να χαμογελά λέγοντας «βγάλαμε αντίδραση μετά το κακό διήμερο στην Πρέβεζα» και συμπλήρωσε «πλήρης η ομάδα έχει πολλές δυνατότητες και είναι στο χέρι των κοριτσιών να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους». Επίσης αφού απέδωσε τα εύσημα στις αθλήτριές μας είπε «συγχαρητήρια και στην ομάδα του Α.Γ.Σ.Ι. που δείξανε ότι έχουν δυνατότητες, αρκεί να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση».

Συνολικά οι πόντοι της ομάδος μας ήρθανε: Επίθεση 27, Μπλοκ 5,  Σέρβις 19 και 24 από λάθη αντιπάλων. Αρίστη η διαιτησία των κ.κ. Φλούδα, Φωτιάδη».

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Σωτηρίου, Πορτοβάρα, Ρίζου, Παπαδημητρίου, Βαρέλη, Νταούλια, Ι. Δημοθεόδωρου (λ.), Α. Δημοθεόδωρου, Σεντόρη, Δ. Κόκκινου, Λαϊνά

Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων: Κεχριμπάρη, Τάνα, Μπέκα, Παπαγεωργίου, Ζαραιδώνη, Παπανικολάου, Ντόντη, Στεργίου, Μητσοπούλου