Νίκη στο ντέρμπι κορυφής για τον Ολυμπιακό Καλοβάτου

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει στη Β' ΕΠΣΑ ο Ολυμπιακός Καλοβάτου που επικράτησε του Ερμή Κεραματών με 2-0.

Μόνος πρώτος παρέμεινε ο Ολυμπιακός Καλοβάτου, μετά τη νίκη του επί του Ερμή, στο ντέρμπι κορυφής της Β' ΕΠΣΑ. Οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Γιαμούρη, με αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια, και εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή μέρα του τερματοφύλακα Παππά, έφτασαν στη νίκη με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό ο Αντώνης Ράμα όταν από θέση μέσα δεξιά σούταρε στην κλειστή γωνία, νικώντας στο Σεϊμένη, και γράφοντας το 1-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ, όμως ο Λεκάνης από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παππά.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ερμής πίεσε κι άλλο για ένα γκολ, έχοντας μάλιστα και δοκάρι με το Χαϊντάρι στο 50ο λεπτό, ενώ είχε αρκετές στημένες φάσεις, με τον Παππά όμως, με την αρωγή της άμυνάς του να καθαρίζει σε όλες τις περιπτώσεις τις φάσεις. Στο 70ο λεπτό, ο Αντώνης Ράμα βρέθηκε σε καλή θέση, όμως τελευταία στιγμή, τον σταμάτησαν οι αμυντικοί, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Κατέρος από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, σημάδεψε τον Παππά. Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το γκολ, ο Ολυμπιακός σε μια κόντρα επίθεση στο 90ο λεπτό, βρήκε και δεύτερο γκολ, κλειδώνοντας τη νίκη, με τον Ντόκορο να βγαίνει απέναντι από το Σεϊμένη, και να το νικά, γράφοντας το τελικό 2-0. Κάπως έτσι, ο Καλόβατος, μένει μόνος στην πρώτη θέση, αφήνοντας ένα βαθμό πίσω του τον Ερμή.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Κυριακού Χρήστος

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Γιαμούρης) : Παππάς, Τζιανούμης, Σμύρης, Τόλης (85' Μπιρμπίλης), Μάρης (65' Θεμελής), Ζαγγάνας, Ρώσσιος, Κωλέτσος, Ράμα Αν. (75' Ντόκορος), Ράμα Γ., Κουτρουμάνος (90' Σφήκας)

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας) : Σεϊμένης Σ., Σιαπάτης, Χαϊντάρι, Πανέτας, Σιαπέρας (65' Σμυρνάκης), Τσώλης, Μήτσιος (75' Θεμελής), Δήμος Αλ., Λεκάνης (46' Κατέρος), Στασινός, Δήμος Ακ.