Νίκη με 3-1 κόντρα στο Λούρο για την Αναγέννηση

Με 3-1 επικράτησε στο τρίτο φιλικό της παιχνίδι η Αναγέννηση, κόντρα στο Θρίαμβο Λούρου.

Το πρώτο της σχετικά δυνατό τεστ, έδινε σήμερα η Αναγέννηση, κόντρα στον αξιόμαχο Θρίαμβο Λούρου, επικρατώντας στο γήπεδο των Κωστακιών με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, όταν ο Λάππας στο 8ο λεπτό, νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Πατσιούρα. Στο 15ο λεπτό, η Αναγέννηση απάντησε όταν μετά από πάσα σε εκτέλεση φάουλ, ο Καραγιαννίδης σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, ο Σκάρπος βρήκε λίγο την μπάλα που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 23', ο Κραμπής βρήκε με θαυμάσια μπαλιά το Δ. Παπακίτσο στην πλάτη της άμυνας, που αστόχησε με το κεφάλι. Στο 35' νέο πολύ ωραίο σουτ του Καραγιαννίδη ανάγκασε το Νικολάου σε εξαιρετική επέμβαση, για να έρθει δύο λεπτά μετά το 1-0, όταν από σέντρα του Χούσου που πέρασε από όλους, ο Σιδηρόπουλος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Θρίαμβος απείλησε στα πρώτα λεπτά, όταν φάουλ του Γεωργίου πέρασε από όλους και πέρασε λίγο άουτ. Στο 46ο λεπτό (40λεπτα ημίχρονα), ο κορυφαίος στο δεύτερο μέρος, Σκανδάλης, με εξαιρετική προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ στη γωνία, έγραψε το 2-0. Στο 63ο λεπτό σε κόντρα επίθεση, ο Ροβίνας έσπασε στον Αλέξανδρο Παπακίτσο που σε κενή εστία έγραψε το 3-0. Ένα λεπτό μετά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1, με το Γεωργίου να νικά από την άσπρη βούλα του πέναλτι τον Πατσιούρα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Μέχρι τη λήξη οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, με την Αναγέννηση να απειλεί με ωραία προσπάθεια και σουτ του Σκανδάλη που έβγαλε εξαιρερικά ο Νικολάου, ενώ ο Θρίαμβος είχε ωραίο σουτ του Σιώρου που έβγαλε ο Πατσιούρας.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Παπανίκος Βαγγέλης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Πατσιούρας, Χεμπέγια, Φωλίνας, Παπαρούνης, Καραγιαννίδης, Κραμπής, Παπακίτσος Δ., Χούσος, Σιδηρόπουλος, Κόλινς, Μπότσαρης
έπαιξαν και οι : Σκανδάλης, Σχισμένος, Θεοδώρου, Ροβίνας, Μαλτέζος, Παπακίτσος Αλ., Μπόκος Ν., Παππάς Ν-Δ., Έξαρχος, Παππάς Ν-Κ., Καλούδης, Αρτέμης

Θρίαμβος Λούρου (Δήμας) : Σκάρπος, Πάνου, Δήμας Χ., Δήμας Δ., Σκαμνέλος, Γκίνη, Ντελής, Βαλάρης, Κούσης, Λάππας, Γεωργίου
έπαιξαν και οι : Νικολάου, Ζάκκας, Κολιός, Ιορδανίδης, Μπορμπόλης, Σιώρος, Σάκκος