Νίκη με 3-0 για τους Φιλέλληνες

Επέστρεψαν στις νίκες οι Φιλέλληνες, μετά την ήττα μεσοβδόμαδα στα Γιάννενα, επικρατώντας με 3-0 του Αχιλλέα.

email : afizampa@gmail.com

Με 3-0 επικράτησαν του Αχιλλέα Νεοχωρίου, οι Φιλέλληνες Πέτα, παραμένοντας σταθερά στις τέσσερις πρώτες θέσεις, που οδηγούν στα μπαράζ που θα καθορίσουν τον Πρωταθλητή. Στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν με το Γείτονα να κάνει την κεφαλιά, και το Χαλκιά να μπλοκάρει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό σουτ στο 31ο λεπτό με το Δήμου, για να έρθει το 1-0 στο 35', όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σταμάτη και κεφαλιά του Τσιγαρίδα στο δοκάρι, ο Γείτονας στο ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 43ο λεπτό, ήρθε και δεύτερο γκολ για τους νικητές, όταν Γείτονας και Ζιώρης έπαιξαν το ένα-δύο με την μπάλα να καταλήγει στο Ροβίνα που με εναέριο γυριστό σουτ, έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στη μείωση του σκορ με ένα σουτ του Πάνου στο 44' χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αρτένις είχε μια κεφαλιά που έφυγε άουτ, για να φτάσουμε στο 65ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Γούλα, ο Γρούμπας με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-0. Στο 70', ο Κολιογιάννης είχε ένα σουτ που έφυγε άουτ για τον Αχιλλέα, για να έρθει η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα στο 80ο λεπτό, όταν από ένα-δύο του Μπιρμπίλη με το Ροβίνα, ο τελευταίος επιχείρησε ψηλοκρεμαστό πλασέ, με το Χαλκιά όμως να προλαβαίνει την μπάλα και να αποσοβεί ένα τέταρτο γκολ, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει το ροζ φύλλο αγώνος σε πετανίτικα χέρια.

Διαιτητής : Παπαδημητρίου Δονάτος  Βοηθοί : Κοσίνας Βαγγέλης - Πολύζος Κων/νος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Βάσιος (62' Σερβετάς), Γούλας Π., Τσιγαρίδας, Γρούμπας, Δήμος, Ζιώρης (46' Κολιός), Μακρής, Ροβίνας, Σταμάτης Σ. (46' Μπιρμπίλης), Γείτονας (62' Κώστας)

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κολιογιάννης, Κοστρένι, Στόγια, Αρτένις, Τσέλα, Νάτσιος, Βούλγαρης (84' Νάσο), Δήμου (77' Ανδρέας), Λούκα, Πάνος (46' Δήμος)