Νίκη και στη Δράμα για τον Καραϊσκάκη Κ19

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγαν και από την Δράμα οι Νέοι (Κ19) της ΠΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, οι οποίοι επικράτησαν στο δημοτικό γήπεδο Φωτολίβους με 3-2 της τοπικής Δόξας.

Αν και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0), στην επανάληψη έγινε ένα εντυπωσιακό 45λεπτο, με τους Νέους (Κ19) της ΠΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας να επικρατούν με 3-2 εκτός έδρας της Δόξας Δράμας. Στο α' μέρος οι Νέοι της αρτινής ομάδας είχαν ακυρωθέν γκολ του Χρουσιέλ ως οφσάιντ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βλάχου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 47', όμως η Αρτινή ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 στο 52ο λεπτό με τον Κούση, ο οποίος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο το βολέ του τερματοφύλακα Μπούκα. Στη συνέχεια η Δόξα Δράμας πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ στο 65', αλλά στο 75' ο Κούσης βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Βλάχο και αυτός ισοφάρισε εκ νέου, σε 2-2. Το τελικό 2-3 που έδωσε τη νίκη στην αρτινή ομάδα διαμόρφωσε ο Κούσης στο 82΄ του αγώνα, με ωραίο πλασέ στη γωνία από το ύψος του πέναλτι, μετά από κάθετη πάσα του Βλάχου. Να σημειώσουμε ότι ο Άτσκα στο σημερινό παιχνίδι συμπλήρωσε κάρτες (4η) και θα λείψει από το επόμενο παιχνίδι της αρτινής ομάδας.

Καραϊσκάκης Κ19 (Σφήκας): Μπούκας, Μήτσιος (85' Δήμος), Μπάχα, Χρουσιέλ, Βλάχος, Καψάλης, Άτσκα, Βασίλας (75' Χύσο), Καζέλης (70' Κρίκας), Μαργώνης (86' Δίπλας), Κούσης (88' Θεμελής)