Νίκη και πρόκριση για το 1ο ΓΕΛ

Τους συμμαθητές τους στο μπάσκετ μιμήθηκαν, οι αθλητές του 1ου ΓΕΛ στο ποδόσφαιρο, επικρατώντας της Ζωσιμαίας Σχολής.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Πανελληνίου σχολικού τουρνουά ποδοσφαίρου, ακολουθώντας το παράδειγμα της αντίστοιχης ομάδας μπάσκετ, πήραν οι ποδοσφαιριστές του 1ου ΓΕΛ, μετά τη νίκη τους επί της Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων. Το 1-0 για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 13ο λεπτό ο Κότσιαλος, με προβολή, μετά από σέντρα σουτ του Μάρκου. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του στο 20ο λεπτό, όταν έκανε εξαιρετική προσπάθεια και σούταρε στην κλειστή γωνιά του Νάκου. Τη νίκη-πρόκριση του αρτινού σχολείου σφράγισε ο Ροβίνας στο 68ο λεπτό, με ένα εκπληκτικής ομορφιάς γκολ. Συγκεκριμένα, ο Κότσιαλος σέντραρε στην περιοχή, και ο υψηλόσωμος Πετανίτης φορ, με ένα πραγματικά άπιαστο βολ-πλανέ στην κίνηση, άφησε άγαλμα το Νάκο για το 3-0, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο, και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς τη σπουδαία νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής

1ο ΓΕΛ Άρτας (Σταμούλης) : Καραγιάννης, Νούτσος, Καλαμπόκης, Βάσιος, Θεοδώρου, Μέγας, Κότσιαλος (69' Χαρίσης), Μάρκος (50' Παππάς), Ροβίνας, Τσίρκας (40' Αναγνώστου), Ρίζος

Ζωσιμαία Σχολή Ιωαννίνων : Νάκος, Τζανίδης, Αναστασιάδης, Λέκκας (65' Σίμπας), Κουκουλάρης, Αγγέλης, Πανταζής, Μερκουριάδης, Λάγκας, Ναθαναήλ, Κασίμης (30' Δούκας)