Νίκη για τους Παμπαίδες του Γ.Σ. Άρτας

Τη 2η νίκη τους πανηγύρισαν οι Παμπαίδες του Γ.Σ. Άρτας επί του Ερμή Ηγουμενίτσας στο ομώνυμο ηλικιακό πρωτάθλημα.

Εύκολο απόγευμα είχαν οι παμπαίδες του Γ.Σ. Άρτας, νικώντας τον Ερμή Ηγουμενίτσας με 0-3 σετ.

Ακολουθεί το Δελτίο Τύπου του συλλόγου:

''Δεύτερη νίκη πέτυχαν οι Παμπαίδες μας, μετά τον Πανηπειρωτικό νικήσαν και τον Ερμή Ηγουμενίτσας με 3-0 σετ.  Η ομάδα μας ανώτερη σε όλους τους τομείς και με κορυφαίους τους Ρίζο, Βούλγαρη, Χουλιάρα που δεν είχανε παίξει στο 1ο παιχνίδι δυσκολεύτηκε μόνο στο 3ο σετ, όταν και ο προπονητής μας, τους απέσυρε χρησιμοποιώντας όλους όσους είχε στην αποστολή.
«Σκοπός δεν είναι να σκοτώνουμε τον αντίπαλο, αλλά να μάθουν να παίζουν όλα τα παιδιά και γι΄αυτό σε αυτά τα δύο πρώτα παιχνίδια έχω χρησιμοποιήσει 15 συνολικά αθλητές και έπονται και άλλοι» δήλωσε ο προπονητής μας Αποστόλης Πορτοβάρας.
Τα σετ: 12-25, 19-25, 25-27.

Αναλυτικά το παιχνίδι
Ένα απρόοπτο που αντιμετώπισε ο προπονητής μας Αποστόλης Πορτοβάρας πριν την έναρξη του παιχνιδιού όταν έμαθε ότι  «έμεινε» κοντά στην Πάργα το αυτοκίνητο που μετέφερε τους Σπ. Αναστασιάδη, Γ. Αναστασιάδη, Βλάσση Χαρλαύτη, δεν χάλασε το κλίμα και δεν μας εμπόδισε να επιβάλουμε το ρυθμό μας,παίρνοντας το 1ο σετ σαν σε προπόνηση 12-25. Αντί για 5:1, ο προπονητής μας έπαιξε 4:2 με Πασαδόρους τους Σπύρο Ντάλια, Λάμπρο Αντωνίου και Ακραίους  τους Ανδρέα Ρίζο, Χρήστο Βούλγαρη, Βασίλη Χουλιάρα, Παύλο Στεργιούλη. Μάλιστα μετά τα μισά του σετ, όταν και προηγηθήκαμε με 10 πόντους άλλαξε τους παραπάνω με τους Δημήτρη Αντωνίου, Νίκο Σκήπο, Κώστα Δήμο.
Στο 2ο σετ ο Ερμής ανέβηκε και μέχρι τον 13ο πόντο μας κοντράριζε στα ίσια. Ρίζος και Βούλγαρηςανεβάσανε στροφές, πήραμε διαφορά ασφαλείας 6 πόντων, διαφορά που διατηρήσαμε ως το τέλος του σετ,κατακτώντας το 19-25.
Στο 3ο σετ από την αρχή ο προπονητής μας χρησιμοποίησε τους πιο μικρούς, τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το 2003, με μόνο «μεγάλο» τον Βούλγαρη και ήταν το σετ που ο Ερμής αμφισβήτησε την ανωτερότητά μας. Μάλιστα διατηρούσε σταθερά μια διαφορά 2 έως 3 πόντων μέχρι και το 17-14. Ο Χουλιάρας αυτή την φορά έδωσε λύσεις και με ένα σερί 9-1, προηγηθήκαμε 18-23. Ο Ερμής δεν τα παράτησε, αντίθετα με την ομάδα μας που πίστεψε ότι τελείωσε το παιχνίδι και απρόσμενα βρεθήκαμε να χάνουμε 24-23, με ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων. Ο Ρίζος ισοφάρισε σε 24-24, χάσαμε το σέρβις με τον Ντάλια, εκ νέου ισοφάριση με επίθεση τουΧουλιάρα 25-25.  Λάθος θέσεις των γηπεδούχων 25-26 και με μπλοκ του Ρίζου πήραμε το σετ 25-27 και τοπαιχνίδι με 3-0.
Αρίστη η διαιτησία της κ. Μπουραντά.
Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την Τετάρτη 19 Απριλίου στο Δ.Α.Κ. Άρτας με αντίπαλο τον Α.Ο. Πρέβεζας και ώρα έναρξης 17:00.

Ερμής (Φίλιππος Μπούτρης): Σβεντζούρης, Κολλιάκης, Γούλας, Λάμπρου Στ., Μάης, Τσιαμπάς, Κιαπές, Δημητρίου, Μιχαλάς, Λάμπρου Ορ., Ντόκος.

Γ.Σ. ΑΡΤΑΣ (Αποστόλης Πορτοβάρας): Χουλιάρας, Σκήπος, Ρίζος, Βούλγαρης,  Δήμος, Δ. Αντωνίου, Ντάλιας, Λ. Αντωνίου, Στεργιούλης.''