Νίκη εντός έδρας επί των Τζουμέρκων για Φιλέλληνες

Με 2-0 επικράτησε του ΑΟΚ Τζουμέρκων η ομάδα των Φιλελλήνων σε ματς που διεξήχθη στο Πέτα.

Το παιχνίδι διεξήχθη μπροστά σε αρκετό κόσμο, με τη γηπεδούχο ομάδα να απειλεί στο πρώτο δεκάλεπτο με δυο καλά φάουλ του Σταμάτη. Τα Τζουμέρκα απείλησαν πρώτη φορά στο 15' με ωραίο σουτ του Νίκου Πλεύρη να φεύγει λίγο άουτ. Στο 20ο λεπτό νέο φάουλ του Σταμάτη πέρασε από όλους και λίγο πριν καταλήξει σε γκολ, ο Κουτρούμπας πάνω στη γραμμή έδιωξε με το κεφάλι. Ο Σταμάτης συνέχισε να απειλεί το τέρμα των φιλοξενούμενων με δύο ευκαιρίες στο 32ο και 33ο λεπτό, με μακρινό σουτ και κοντινό πλασέ να φεύγει λίγο έξω. Οι Φιλέλληνες πίεζαν την άμυνα των Τζουμέρκων που προσπαθούσαν να απειλήσουν με κόντρες, και μάλιστα είχαν τεράστια ευκαιρία στο 40ο λεπτό με τους Διονύση, Πλεύρη και Κουτρομάνη να μην μπορούν να σκοράρουν σε αναμπουμπούλα στην άμυνα του Πέτα, και με τον τερματοφύλακα εξουδετερωμένο, με το 0-0 να παραμένει ως σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος μπορεί να μην είχε τις φάσεις του πρώτου, είχε όμως δύο γκολ για τους Φιλέλληνες που έκριναν το παιχνίδι. Στο 62ο λεπτό, ο Αθανασιάδης από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, για το 1-0. Το τελικό 2-0 σημειώθηκε στο 82ο λεπτό από το μετρ των στημένων φάσεων Μπιρμπίλη, που αξιοποίησε με κεφαλιά, φάουλ του σπεσιαλίστα Σταμάτη.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Σιατής Κων/νος - Γκόκα Κατερίνα

Φιλέλληνες Πέτα ( Σφήκας) : Βάσιος, Βάσιος (46' Πεσλής), Γούλας, Κολιός, Γρούμπας, Τσουρης, Ζιώρης, Μπιρμπίλης, Ροβίνας (46' Γιάννενας), Σταμάτης, Αθανασιάδης (85' Καπέλος)

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κολιοκώστας) : Οικονόμου, Κουτρομάνης Ηλ. (75' Τσιάπαλης), Κουτρούμπας, Νταλάκας, Κοντοδήμας, Στύλιος, Πλεύρης Ν. (88' Πλεύρης Δ.), Κατσάνος, Κουτρομάνης Κ., Σαλτογιάννης, Διονύσης (66' Τσέτσος)

Photo Credit: artagoal.gr