Νίκες παραμονής για Αία και Πύρρο

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τους αγώνες των αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΓΦΣ – ΑΕ ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ   58-42

Την ήττα γνώρισε η ομάδα της Δόξας μετά από 6 συνεχόμενες νίκες, με 58-42 στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό. Η Δόξα πραγματοποίησε ίσως τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, η οποία συνοδεύτηκε από τα πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση (4/20 βολές και κανένα εύστοχο τρίποντο). Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, με την Δόξα να καταφέρνει να βρίσκεται μπροστά με 6 πόντους στο ημίχρονο (19-25). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και κατάφερε να πάρει μια σχετικά άνετη, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, νίκη.

Δεκάλεπτα: 7-10, 19-25, 40-32, 58-42

Παναιτωλικός (Γράψας): Πιστιόλης Π., Πάρδος 9, Ραγκαβής, Πιστιόλης Χρ. 22(1), Σύρρος, Τασιούλης Αλ., Σαράκης 12(1), Τασιούλης Χρ. 4, Λανόπουλος 8, Μαυρομάτης, Καραπάνος

Δόξα (Κιφοκέρης): Κολώνας 8, Γκανιάτσας 2, Μιχάλης 11, Ντάσκαρης, Βάσιος 2, Πετρέκας 4, Μάνδαλος 4, Τσίτσικας, Γεωργίου 2, Γείτονας 1, Αναγνώστου 8

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΑΓΟ ΓΡ. ΛΙΑΚΑΤΑΣ   80-55

Σημαντική νίκη με την οποία σφράγισε ουσιαστικά την παραμονή του και τη νέα χρονιά στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε ο Αίας, επικρατώντας εύκολα της ομάδας του Αιτωλικού με 80-55. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο α' δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 36-9 έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Για τον Αία ξεχώρισαν ο Παπαμιχαήλ με 23 π., ο Γκολομάζος με 16 π. και ο Μπράμης με 12 π., ενώ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίο ήρθαν με μικρό ρόστερ στην Άρτα, ο Γρατσινόπουλος είχε 18 π. και ο Τσάνος 11 π..

Δεκάλεπτα: 36-9, 51-29, 71-36, 80-55

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμινάς): Φούκας 2, Φορτοτήρας 8(1), Σμύρης, Ζαγαλίκης 9(1), Τσιμούρας, Ζαβερδινός, Τσαμπάς 4, Ρόβας 2, Γάκης 4, Παπαμιχαήλ 23(2), Γκολομάζος 16, Μπράμης 12

ΑΟ Γρ. Λιακατάς (Καραπαναγιώτης): Γρατσινόπουλος 18(2), Σούρλας 8, Τσανός 11, Ζαρκαδούλας 6(1), Κοντομήτσος 4, Δημητρίου 4, Γαλαγούλας 4

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Αίας-Γρ. Λιακατάς ΕΔΩ.

ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ   57-48

Δεύτερη σερί νίκη για τον Πύρρο, ο οποίος μετά το τοπικό ντέρμπι με τον ΒΑΟ, επικράτησε και του Κερκυραϊκού με 57-48, και εξασφάλισε και αυτός την παραμονή στην κατηγορία. Μετά από ένα πολύ κακό α' δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, ο Πύρρος έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 39-24. Στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη δική τους αντεπίθεση και πλησίασαν τον Πύρρο, όμως τελικά οι παίκτες της αρτινής ομάδας είχαν το καθαρό μυαλό και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη.

Δεκάλεπτα: 7-9, 39-24, 46-41, 57-48

Πύρρος (Κωσταπαππάς): Σπύρου 6(2), Γιαννάκης, Πέτσας 10(2), Λάμπρου 1, Καλλής, Μαργώνης 11(2), Αναγνώστου 8(2), Μουκάι 8(2), Βάσιος 3(1), Σκαμαντζούρας, Ασσί 1, Κωσταπαππάς 9

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Θεόδοτος 2, Καραγιάννης 9, Μέτσο, Γρίβας, Καλόγηρος 3(1), Ίσσαρης 15(1), Ανθής 7, Γογγάκης 4, Καλογήρος, Γραμμένος 8

ΚΑΕ ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓ/ΤΣΑΣ – ΒΑΟ ΑΡΤΑΣ   90-57

Νέα ήττα για τον ΒΑΟ, ο οποίος και βάση του προγράμματος του θα τερματίσει στην τελευταία θέση του β' ομίλου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ και η μόνη ελπίδα για την παραμονή του στην Α' κατηγορία, θα είναι μέσω των αγώνων μπαράζ.