Νίκες για τις γυναικείες ομάδες βόλεϊ

Ο ΓΣ Άρτας νίκησε δύσκολα τον Παναιτωλικό, ενώ η Φιλία έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής, κερδίζοντας στα Γιάννενα τον πρωτοπόρο Ηρακλή.

Το ρεπορτάζ του ΓΣ Άρτας για το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό:

«Υποτονικά μπήκε η ομάδα μας στο παιχνίδι και από την αρχή βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τον Παναιτωλικό. Τίποτα δεν πήγαινε σωστά και σε συνδυασμό με τα πολλά χαμένα σέρβις η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε 1-3, 4-8 και 8-12. Με την Σωτηρίου στο σέρβις χαλάσαμε την υποδοχή της φιλοξενούμενης ομάδος και με σερί 5-0 προηγηθήκαμε 13-12. Συνεχόμενες ισοπαλίες μέχρι τον 18ο πόντο, όταν και ο Παναιτωλικός μας ξέφυγε στο σκορ και έφτασε μια ανάσα από την κατάκτησή του 22-24. Η ομάδα μας δεν τα παράτησε και τελειώνοντας όλες τις επιθέσεις είτε από την άκρη είτε από το κέντρο κατάφερε την ανατροπή, κατακτώντας το 1ο σετ 27-25.

Στο 2ο σετ παρά τα πολλά χαμένα σέρβις η υποδοχή μας λειτούργησε πολύ καλά, η Σωτηρίου μοίρασε σωστά το παιχνίδι και από την αρχή πήραμε κεφάλι στο σκορ, κερδίζοντάς το εύκολα 25-17. Η διακύμανση στο σετ 3-1, 8-3, 13-8, 21-14, 25-17.

Παρά την εύκολη κατάκτηση του σετ η ομάδα μας στο 3ο σετ  έκανε πολλά λάθη και ο Παναιτωλικός με την Λάζαρη πρωταγωνίστρια προηγήθηκε 5-8, 9-16 και 12-19 με σέρβις της Κολυδά. Με την Πραμαγκιούλη στο σέρβις και βγάζοντας συνεχόμενες άμυνες μειώσαμε 16-18. Λάθη στο φιλέ έφεραν πάλι τον Παναιτωλικό μπροστά με 4 πόντους 19-23. Με επίθεση της Πορτοβάρα και την ίδια στο σέρβις καταφέραμε να ισοφαρίσουμε 23-23, έχοντας και την ευκαιρία να πάρουμε καθαρό τρίποντο, όμως η Μπίκα δύο φορές στόχευσε άουτ και ο Παναιτωλικός με 23-25 μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναιτωλικός τα έδωσε όλα για την ανατροπή, αντίθετα με την ομάδα μας που και πάλι ήταν νωθρή, μη συγκεντρωμένη σε αυτά που έλεγε ο προπονητής μας και παρότι προηγηθήκαμε 6-3, η Αγρινιώτικη ομάδα μας ισοφάρισε 9-9 και στα μισά πέρασε μπροστά 13-15. Τρέχοντας μάλιστα ένα σερί 1-9 έχοντας στο σέρβις και πάλι την Κολυδά προηγήθηκε 14-24. Σε αντεπίθεση διαρκείας και την Πραμαγκιούλη να κάνει πολύ καλό σέρβις καταφέραμε να μειώσουμε σε 22-24, αλλά δεν αντέξαμε και χάσαμε το σετ 22-25, με τον Παναιτωλικό να κάνει το 2-2.

Στο 5ο σετ ο προπονητής μας έριξε στο παιχνίδι την Βαρέλη στη θέση της Πορτοβάρα και το ξεκίνημά μας ήταν πολύ κακό, με τον Παναιτωλικό έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων 1-5, αλλάζοντας τερέν με 3-8. Αλλαγή της Πραμαγκιούλη με την Πορτοβάρα για βελτίωση της υποδοχής και καταφέραμε να ψαλιδίσουμε την διαφορά στους 4 πόντους 7-11. Χάσαμε το σέρβις με την Σωτηρίου, η Βαρέλη πήρε έναν πολύ κρίσιμο πόντο διαμορφώνοντας το 8-12. Η ίδια πήγε στο σέρβις και χωρίς κανένα λάθος και την Μπίκα πρωταγωνίστρια καταφέραμε ένα απίστευτο 7-0 κατακτώντας το σετ 15-12 και το παιχνίδι με 3-2».

Τα σετ (3-2): 27-25, 25-17, 23-25, 22-25, 15-12

ΓΣ Άρτας (Σταμύλης): Πορτοβάρα, Σωτηρίου, Μπίκα, Κουρκούτα, Ρίζου, Νταούλια, Παπαδημητρίου λ./ Κόκκινου Δ. λ, Σάρκα, Λαϊνά, Πραμαγκιούλη, Α. Δημοθεόδωρου, Ι. Δημοθεόδωρου

Το ρεπορτάζ του ΑΟ Φιλία για το παιχνίδι με τον Ηρακλή Ιωαννίνων:

«Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα μας και απέσπασε μια δίκαιη και πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-2 σετ. Η ομάδα μας έπαιξε εξαιρετικό βόλλευ κατά διαστήματα και ξεπερνώντας τον κακό της εαυτό έφτασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Στο 1ο σετ η ομάδα του Ηρακλή Ιωαννίνων μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-2, 9-3 και 12-8. Στη συνέχεια ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ αντέδρασε και πλησίασε στο σκορ σε 14-12. Όμως η προσπάθεια για ανατροπή έμεινε άκαρπη, καθώς ο Ηρακλής με ένα σερί τεσσάρων πόντων ξέφυγε στο σκορ και κέρδισε το σετ με 25-21.

Στο 2ο σετ o Ηρακλής προηγήθηκε με 10-7 αλλά από αυτό το σημείο ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του βελτιώνοντας το σέρβις, την υποδοχή και το μπλοκ με αποτέλεσμα να κάνει ένα εκπληκτικό σερί 7 πόντων και να προηγηθεί με 14-7. Οι αθλήτριες μας συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση και κέρδισαν το σετ με 25-21.

Στο 3ο σετ το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με πολλές εναλλαγές στο σκορ (6-6, 9-7 14-15, 16-16). Ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ ήταν καλύτερος από τον Ηρακλή, είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι του και προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος του σετ με 23-18 και 24-19. Τελικά κέρδισε δίκαια το σετ με 25-23.

Στο 4ο σετ οι αθλήτριες μας δεν μπήκαν με την αυτοπεποίθηση και την ψυχολογία που είχαν στα προηγούμενα σετ με αποτέλεσμα να χάσουν εύκολα το σετ με 25-12.

Στο 5ο και καθοριστικό σετ τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μας στην αρχή του σετ βρέθηκε να χάνει με 5-3, 8-6 και 9-7. Όμως οι αθλήτριες μας δεν πτοήθηκαν καθόλου και ισοφάρισαν αρχικά τον Ηρακλή σε 11-11. Στη συνέχεια προηγήθηκαν με 14-12 και τελικά κέρδισαν το σετ με 15-13 φτάνοντας έτσι σε μια πολύ σημαντική νίκη».

Τα σετ (2-3): 25-21, 21-25, 23-25, 25-12, 13-15