Νέα νίκη με ανατροπή και παραμονή για την ΑΕ Μενιδίου (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι από τον Χρήστο Αλεξόπουλο.

Η ΑΕ Μενιδίου εξασφάλισε και τη μαθηματική παραμονή της μετά το 3-1 επί του υποβιβασμένου και αδιάφορου βαθμολογικά ΑΟΚ Τζουμέρκων. Οι γηπεδούχοι αν και ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν δις με τον σέντερ φορ σήμερα Καλαμπούκη, έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν μετά από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και ωραία ενέργεια και σέντρα του Κουτρομάνη από τα αριστερά, ο Κούρτης με όμορφη κεφαλιά έκανε 0-1. Η ομάδα του Μενιδίου δεν πτοήθηκε και συνέχισε να ψάχνει το γκολ, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει από θέση τετ-α-τ-ετ με τους Καλαμπούκη, Νούσια και Κολιούλη. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 45ο λεπτό, όταν ο Μπελής δοκίμασε το πόδι του από τα 20 και πλέον μέτρα, και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Καραμπούλας θα μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα, αυτή πέρασε κάτω από τα πόδια του για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 1-1.

Στην επανάληψη η ΑΕΜ πίεσε για την ανατροπή που θα ισούταν με οριστική παραμονή στην Α' κατηγορία και τελικά την πέτυχε. Αφού πρώτα δύο φορές ο Παντιώρας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καραμπούλα, στο 74ο λεπτό, ο Κολιούλης υποδέχθηκε όμορφα τη μπάλα, και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα για το 2-1. Το τελικό 3-1 για την ΑΕΜ που είχε και άλλες ευκαιρίες με τον Ρεβίθη να διευρύνει την έκταση της νίκης, πέτυχε στο 79ο λεπτό, ο Νούσιας σε κενή εστία, έπειτα από άστοχη έξοδο του Καραμπούλα σε εκτέλεση κόρνερ.

Διαιτητής: Μαγιάννης Χρήστος  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Παπανίκος Βαγγέλης

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Κάλλιας (75' Κόρδας), Καλαμπούκης (80' Ρεβίθης), Κασελούρης, Μπελής (67' Παντιώρας), Τσιάπαλης (32' λ.τρ. Κολιούλης), Μπαλάτσας, Οικονόμου, Στασινός Β., Νούσιας, Μαλτέζος

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Παπαχρηστάκης): Καραμπούλας, Κατσάνος Κ., Στύλιος, Μαργώνης, Τσιμπλοκούκος, Κολοκύθας, Σπανός Δ. (64' Στασινός Σ.), Κουτρουμάνης Η., Διαμάντης (64' Πλεύρης Ε.), Κούρτης, Πλούμπης (45' Κυριαζόπουλος)