Νέα νίκη για την Αμβρακία

Νέα νίκη πέτυχε στην έδρα της η Αμβρακία, επί του Ρήγα Φεραίου, με 2-1, παραμένοντας ωστόσο κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για την Αμβρακία το παιχνίδι αυτό, όπως και όλα τα εναπομείναντα ματς ήταν τελικός, και μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά, για να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Ασπροποταμίτης βρήκε τον Μπαλαδήμα που ανάγκασε τον Παπαγιάννη σε δύσκολη επέμβαση. Από το κόρνερ, ο Ασπροποταμίτης πήρε την κεφαλιά όμως ο Παπαγιάννης και πάλι έδιωξε με τη βοήθεια των αμυντικών του. Στο 5' ο Κωστακιώτης έφυγε στο τετ α τετ. όμως ο Μπόρας πρόλαβε και έβαλε την κόντρα, πριν προλάβει ο μεσοεπιθετικός της Αμβρακίας να τελειώσει τη φάση. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην πίεση των Κωστακιών και στο 8ο λεπτό, ο Καναβός βγήκε από πλάγια απέναντι από τον Βαρέλη, έκανε ένα αδύναμο πλάσε, και δεν πρόλαβε για λίγο ο Τζοβαρας που ακολούθησε τη φάση, με προβολή, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η φάσεις εναλλάσσονταν η μία την άλλη και στο 12', ο Σιδηρόπουλος υποδέχτηκε κάθετη μπαλιά του Ασπροποταμίτη, όμως πιεζόμενος δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά, με τον Παπαγιάννη να μπλοκάρει. Δύο λεπτά μετά, σε μια ανύποπτη φάση για γκολ, η πίεση της Αμβρακίας ευοδώθηκε, όταν ο Μπαλαδήμας με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Στο 19' διώξιμο του Βασίλα εξελίχτηκε σε πάσα στον Κωστακιώτη που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Παπαγιάννη, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων φώναξε και πάλι "παρών", διώχνοντας δύσκολα σε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, ο Σιδηρόπουλος βρήκε τον Κωστακιώτη που γύρισε το σώμα του στην περιοχή όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Μπαλαδήμας σούταρε περίπου από το σημείο που σκόραρε, όμως ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, Παπαγιάννης, έδιωξε εντυπωσιακά. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκε στο Ρήγα, με το Σέττο να παίζει το 1-2 με το Χίσα, να αποφεύγει και το Λύτο και να πλασάρει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Βαρέλη. Στην τελευταία ίσως φάση του ημιχρόνου, Μπεζεβέγκης και Λύτος συγκρούστηκαν, με τον τελευταίο να αντικαθίσταται αναγκαστικά, και μάλιστα να διακομίζεται στο νοσοκομείο για ράμματα.

Στο δεύτερο μισό, ο ρυθμός έπεσε από τις δύο ομάδες, και η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 60ο λεπτό, όταν ο Καναβός από μακρινή απόσταση και πλάγια δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι του Βαρέλη, που ήλεγχε τη φάση. Η Αμβρακία ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 65ο λεπτό, όταν ο Βασίλας έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά, σέντραρε παράλληλα και ο Σιδηρόπουλος με πλασέ στο πρώτο δοκάρι, έγραψε το 2-0. Στο 71' ο Ρήγας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, όταν σε φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του Βαρέλη, ο Τσελέπης πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Παπανίκου και στη συνέχεια στο δοκάρι, για να απομακρύνουν στη συνέχεια οι αμυντικοί. Στα τελευταία λεπτά, η Αμβρακία βρήκε τους χώρους να φύγει στην κόντρα επίθεση και στο 86' και το 88' είχε δύο καλές στιγμές με τους Μπότσαρη και Κωστακιώτη που δεν κατάφεραν να τριπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους. Το μόνο που κατάφερε ο Ρήγας ήταν να μειώσει στο 90ο λεπτό, όταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, Σέττος νίκησε με διπλή προσπάθεια το Βαρέλη, γράφοντας το τελικό 2-1. Σημαντική νίκη για την Αμβρακία, που ωστόσο παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς η Νεοκαισάρεια επικράτησε με 3-2 το Πιερικού στην έδρα της, στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Διαιτητής : Ρούσσος-Μπεκερτζής Γιώργος  Βοηθοί : Κωνσταντίνου Ηλίας - Γκαρτζονίκας Ηλίας

Αμβρακία Κωστακιών (Μπαλάφας): Βαρελής, Παπανίκου, Βασίλας (77' λ.τρ. Μπότσαρης), Λύτος (45' λ.τρ. Θεμελής), Μπεζεβέγκης, Βερλέκης, Κωστακιώτης, Ασπροποταμίτης, Σιδηρόπουλος (85' Ρούμπος), Νταλάκας, Μπαλαδήμας

Ρήγας Φεραίος (Μπακάλης) : Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Μπόρας, Κουσκουρίδας, Λάμπρου, Γεωργατζής (46' Ράπτης), Τσελέπης, Χίσα (60' Τσιότρας), Τζοβάρας (69' Τσουμπέκος), Καναβός, Σέττος