Νέα «λευκή» ισοπαλία για τον Σκουφά

Έξι ισοπαλίες μετρά πλέον ο Σκουφάς, καθώς στο σημερινό παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας απέναντι στη Δόξα Κρανούλας για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ήρθε ισόπαλος με 0-0.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μια προσφορά της ταβέρνας :

"ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ"
Κομπότι Άρτας
Τηλ. 2681065293

Η ομάδα του Κομποτίου δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ούτε το γεγονός ότι οι αντίπαλοι αγωνίστηκαν για περίπου 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Το παιχνίδι στο α' ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν καλό ρυθμό, χωρίς όμως να καταφέρουν να ανησυχήσουν τους δύο τερματοφύλακες. Η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 31΄ ο Γκέκα μέσα από την περιοχή έφερε τη μπάλα στο δεξί και σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Χριστακόπουλο και άλλαξε πορεία, με τον Παπαχρήστο να βγάζει στην αριστερή του γωνία δύσκολα σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα, όταν από διαδοχικές προσπάθειες, ο Καλπακούλας πάσαρε χαμηλά στον Σταμούλη, ο οποίος από κοντινή απόσταση σούταρε ψηλά άουτ. Στο 36ο λεπτό, ο δραστήριος Ζδραβός πέρασε κάθετα στον Χριστακόπουλο που γύρισε παράλληλα, αλλά ο Τσουμάνης με προβολή στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε, καταλήγοντας άουτ. Τελευταία φάση για το α' μέρος από γέμισμα του Βερλέκη, η μπάλα πέρασε για τον Μπαλάφα, ο οποίος από τα όρια της περιοχής σούταρε, με τη μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του προσωπικού του αντιπάλου, αλλά τον Αρχοντάκη να αποκρούει στην κλειστή του γωνία σε κόρνερ. Να σημειώσουμε ότι στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης αποβλήθηκε από τον πάγκο του Σκουφά ο Ηλίας Μαγκάκης για διαμαρτυρίες προς την πλευρά των διαιτητών.

Στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας τον Σκουφά και στο 56΄έπειτα από σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Τσουλιάη στο δεύτερο δοκάρι, με το σουτ που επιχείρησε με το εξωτερικό, να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Παπαχρήστου. Στο 68ο λεπτό, ο Γκόλιας είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (17', 68') του διαιτητή για μαρκάρισμα στον Σταμούλη αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Ο Σκουφάς προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή, έπαιξε και με τρεις στην άμυνα ώστε να γίνει πιο επιθετικός αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι, σε αντίθεση με τη Δόξα που προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα αν και έπαιζε με δέκα. Μάλιστα στο 74ο λεπτό από εκτέλεση πλάγιου του Ζδραβού, ο Τσουμάνης από τα δεξία έβγαλε τη σέντρα, και ο Χριστακόπουλος ολομόναχος στην πλάτη του Σχισμένου δεν έβαλε καλά το σώμα του, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαχρήστου. Μοναδική αξιόλογη τελική για τον Σκουφά, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νταλάκα στο 90', με τη μπάλα να περνά δίπλα από το παραθυράκι της εστίας της ομάδας της Κρανούλας.

Διαιτητής: Μπαϊλης (Πρέβεζας)  Βοηθοί: Τσόγκας (Πρέβεζας) - Ντομαρής (Πρέβεζας)

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Παπαχρήστος, Τάσσος (62' Νταλάκας), Σχισμένος (76' Ασπροποταμίτης), Πέτσας, Καλπακούλας, Παππάς, Βερλέκης (81' Παρράς), Μαγκάκης, Χριστογιάννης, Μπαλάφας, Σταμούλης

Δόξα Κρανούλας (Σιαφάκας): Αρχοντάκης, Νάσιος, Τσουλιάης, Γκόλιας, Μαρμούτας (86' Παρχαρίδης), Ζδραβός, Μιχάλης, Τσιέπας (90' Ριστάνης), Γκέκα (94' Νούγιας), Τσουμάνης, Χριστακόπουλος (83' Νιτσιάκος)