Νέα ήττα και σε δύσκολη θέση ο Σκουφάς

Την ήττα από τον Αμφίλοχο γνώρισε ο Σκουφάς Κομποτίου, και βρίσκεται σε δύσκολη θέση ενόψει της συνέχειας του Πρωταθλήματος.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μια προσφορά της ταβέρνας :

"ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ"
Κομπότι Άρτας
Τηλ. 2681065293

Δυσκολεύουν τα πράγματα για το Σκουφά Κομποτίου, που γνώρισε την ήττα από τον Αμφίλοχο, και παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Πέραν από τις απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει η αρτινή ομάδα πριν το παιχνίδι, ο Μπαλάφας αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και δεν αγωνίστηκε, ενώ συν τοις άλλοις, το παιχνίδι διεξήχθη σε έναν ακατάλληλο για ποδόσφαιρο αγωνιστικό χώρο, με τη δύναμη να κυριαρχεί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να παίξουν με την μπάλα κάτω. Ο Αμφίλοχος διατηρούσε μια φλύαρη κατοχή της μπάλας κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Παπαχρήστου, ως το 43ο λεπτό. Ο Σκουφάς αντίθετα, είχε δυο καλές φάσεις, με μακρινά σουτ, αρχικά στο 23ο λεπτό, όταν ο Παπαγιάννης με πολύ ωραία προσπάθεια και σουτ από τα 30 μέτρα λίγο έλειψε να πετύχει ένα φοβερό γκολ, όπως επίσης και στο 31', όταν ο Δήμος έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή και πλάγια, επιχείρησε ωραίο αριστερό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι, που είχαν την ένθερμη υποστήριξη 20 φίλων της ομάδας, που φρόντισαν να ακουστούν συνθήματα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας μετά από αρκετό καιρό, απείλησαν για πρώτη φορά στο 26', όταν ο Τσούνης βρέθηκε στην πλάτης της άμυνας απέναντι από τον Παπαχρήστο, όμως ο Παπαγιάννης σωτήρια έβαλε την κόντρα και δεν του επέτρεψε να σκοράρει. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μισού, ήρθε στο 43ο λεπτό, όταν ο Αμφίλοχος βρήκε χώρο και ξεδιπλώθηκε στην επίθεση, ο Νάκος βρέθηκε σε διαγώνια θέση απέναντι από τον Παπαχρήστο, σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του γκολκίπερ του Σκουφά.

Στην επανάληψη, ο Αμφίλοχος πλησίασε πρώτος στο γκολ, στο 54ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Νάκου και κακή εκτίμηση του Πέτσα, η μπάλα πέρασε για τον Τσούνη, που απέναντι από τον Παπαχρήστο, τον απέφυγε, πλάσαρε σε κενή εστία, όμως σωτήρια ο Σχισμένος, που είχε καλύψει τον τερματοφύλακά του, σταμάτησε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Ο Σκουφάς απάντησε στις ευκαιρίες τρία λεπτά μετά, με τον Παπαγιάννη να βρίσκει με πλάγιο το Δήμο, και τον τελευταίο να επιχειρεί ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Τελικά, στο 62ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν, όταν ο Ζυτάι βρήκε με ωραία μπαλιά τον Τσούνη, που στόπαρε απέναντι από τον Παπαχρήστο, και με πλασέ νίκησε τόσο τον έμπειρο γκολκίπερ, όσο και τον Πέτσα που επιχείρησε με τάκλιν να αποσοβήσει το γκολ, σημειώνοντας έτσι το 0-1. Ο Σκουφάς επιχείρησε να γίνει πιο επιθετικός, με τους Χρηστογιάννη και Θεοδωρή να αποτελούν τις αιχμές της ομάδας, ελλείψει άλλων λύσεων, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να απειλούν με δεύτερο γκολ στο 78', όταν δυνατό σουτ του Νάκου λίγο έξω από την περιοχή, έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Παπαχρήστου. Στο 85ο λεπτό, ο Σκουφάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν από γέμισμα στην πλάτη της άμυνας του Αμφίλοχου, ο Χρηστογιάννης βγήκε απέναντι από το Μανιάτη, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είπε "όχι" με τα πόδια.  Ο Χρηστογιάννης είχε και την τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού, όταν από καλή θέση μέσα από την περιοχή σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Μανιάτη και το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Ρούσσος-Μπεκερτζής Γιώργος  Βοηθοί : Κέφης Γρηγόρης - Ντόμαρης Θανάσης

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Παπαχρήστος, Χρηστογιάννης, Παπαγιάννης, Σχισμένος, Πέτσας, Βερλέκης, Παππάς, Μαγκάκης, Παρράς (67' Τάσσος), Δήμος (76' Θεοδωρής), Ασπροποταμίτης (76' Κακιώνης)

Αμφίλοχος (Παπαχρήστος) : Μανιάτης, Καλοκαίρης, Κορομηλάς, Κοκόνης, Μπεκατώρος, Ζυτάι, Τσούνης, Κοντογιάννης (59' Ροποβάκης - 93' Νικολογιάννης), Τόσκα, Νάκος (89' Τσούνης Π.), Κούσης (84' Μακρής)

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.