Νέα ήττα και 0 στα 3 για τον Καραϊσκάκη

Την ήττα με 2-0 γνώρισε στην Κρήτη από τον Ηρόδοτο ο Καραϊσκάκης, μένοντας χωρίς βαθμό και χωρίς γκολ, μετά τα τρία πρώτα παιχνίδια.

Ακόμα μια ήττα με μηδέν ενεργητικό για τον Καραϊσκάκη, που γνώρισε την ήττα από τον Ηρόδοτο στην Κρήτη, με 2-0. Με την ήττα αυτή, η αρτινή ομάδα παραμένει χωρίς βαθμό και χωρίς να έχει σημειώσει γκολ μετά τα τρία πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν τη σέντρα, οι άνθρωποι του Ηρόδοτου τίμησαν το νυν προπονητή του Καραϊσκάκη, Μανώλη Παπαματθαιάκη για την προσφορά του, όταν βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας τους. Η αρτινή ομάδα απείλησε πρώτη, όταν στο 3ο λεπτό ο Παπαδόπουλος δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κουράκη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες, δύο λεπτά αργότερα, με το Σμυρλή να επιχειρεί επικίνδυνη σέντρα σουτ, όμως το Στεφανάκο να τεντώνεται και να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ. Τελικά, το 1-0 για τον Ηρόδοτο ήρθε στο 11ο λεπτό, όταν ο Μασάδο με πολύ ωραία προσωπική προσπάθεια, βγήκε απέναντι από το Στεφανάκο, τον οποίο και πλάσαρε εύστοχα. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλέον το παιχνίδι μετά το γκολ που σημείωσαν. Στο 32ο λεπτό, ο Ηρόδοτος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Φργακουλάκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιαλούσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τους παίκτες του Καραϊσκάκη να διαμαρτύρονται πως ο σκόρερ βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει πριν την ανάπαυλα, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, παρ' ότι στο 43ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στην επιτυχία, όταν ο Κάκκο έκανε το γύρισμα, όμως ο Άλεξιτς από πολύ πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, σημαδεύοντας άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μανώλης Παπαματθαιάκης προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα, αντικαθιστώντας το Μπεκατώρο με το Γυφτοκώστα, με τον Καραϊσκάκη να σκοράρει στο 57ο λεπτό, με κεφαλιά του Άλεξιτς, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου, όμως τον επόπτη να σηκώνει τη σημαία, υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον επιθετικό της αρτινής ομάδας, με το γκολ να ακυρώνεται. Στο 62ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη, με τον Αργκιλέσι να σουτάρει από μακριά, όμως την μπάλα να καταλήγει άουτ. Οι γηπεδούχοι διαχειρίζονταν το υπέρ τους σκορ, με τον Καραϊσκάκη να είναι για ακόμη ένα ματς σχετικά ακίνδυνος επιθετικά και να μην καταφέρνει να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για γκολ, στον υπολειπόμενο χρόνο, γνωρίζοντας αναπόφευκτα την τρίτη του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Διαιτητής : Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)  Βοηθοί : Ζήρδας (Αθηνών) - Κολλιακος (Αθηνών)  4ος : Περράκης (Αθηνών)

Γκολ : Μασάδο 11', Γιαλούσης 32'

Κίτρινες : Σμυρλής, Μπάμπης / Παπαδόπουλος, Καπίας, Χούσος, Μπεκατώρος, Ματθαίου

ΠΑΣ Ηρόδοτος (Λυρώνης) : Κουράκης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδυλάκης, Φραγκουλάκης, Αργκιλέσι, Φουκαράκης (46' Κασαπάκης), Μασάδο (60' Αμαραντίδης), Σμυρλής (80' Δαμιανάκης), Κωνσταντινίδης

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Παντίδος, Μπεκατώρος (46' Γυφτοκώστας), Καπίας, Παναγιώτου, Παπαδόπουλος (69' Μασούρας), Χούσος, Άλεξιτς, Ψιάνος, Κάκκο (59' Ματθαίου)