Νέα εντός έδρας νίκη η Αναγέννηση, 1-0 τον Μακεδονικό Φούφα

Την 5η σερί εντός έδρας νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, πέτυχε η Αναγέννηση, που ξεπέρασε και το εμπόδιο του Μακεδονικού Φούφας.

Το ντεμπούτο της επετειακής φανέλας συνδυάστηκε με νίκη για την Αναγέννηση Άρτας, η οποία έστω και δύσκολα έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης ομάδας του Μακεδονικού. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά στον αγώνα και απείλησαν στο 1ο λεπτό, με τον Καραφουλίδη να κάνει το σουτ από τα όρια της περιοχής και τον Μήτσιο να αποκρούει, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης από την άλλη πλευρά δυσκολευόντουσαν αρκετά να φτάσουν στην αντίπαλη εστία και απείλησαν μόνο μία φορά στο πρώτο μέρος, στο 32' με μία κεφαλιά του Σιδηρόπουλου που πέρασε άουτ, ύστερα από σέντρα του Μπότσαρη, σε ένα φτωχό από φάσεις πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πρώτοι στο 49' με τον Σιδηρόπουλο με ατομική προσπάθεια να πατάει περιοχή και να πασάρει στο πρώτο δοκάρι στον αφύλαχτο Χάιτα, που πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Στο 54' ο Κραμπής που από το κέντρο της άμυνας πέρασε στη χαφ, έπειτα από την αναγκαστική αλλαγή του Νταλάκα, με εξαιρετική κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Μπότσαρη σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με εύστοχο πλασέ σημείωσε το 1-0. Ο Μακεδονικός προσπάθησε να απαντήσει και πέντε λεπτά αργότερα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, ο Μπίντσης με κεφαλιά ανάγκασε τον Μήτσιο με υπερένταση να παραχωρήσει νέο κόρνερ. Στο 61' από εκτέλεση φάουλ του Μανιώτη, οι αμυντικοί έκοψαν προσωρινά, όμως ο Χούσος με σουτ με το αριστερό φάτσα με το τέρμα, δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα που πέρασε άουτ. Στο 72' η Αναγέννηση έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να κλειδώσει το τρίποντο της νίκης. Ο Σιδηρόπουλος με κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Μπότσαρη, που όμως αυτή τη φορά νικήθηκε από τον Δημητριάδη, ενώ στο ριμπάουντ ο Σιδηρόπουλος πλάσαρε πάνω στον Τζουβάρα που είχε επιστρέψει στην άμυνα. Τρία λεπτά αργότερα, κάθετη μπαλιά πέρασε για τον Φωτιάδη, ο οποίος από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή με το αριστερό σούταρε λίγο άουτ. Στο 81' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ της ισοφάρισης, όταν έπαιξαν γρήγορα το κόρνερ, η μπάλα έπειτα από απομάκρυνση έφτασε στον Τζουβάρα που σέντραρε, με την κεφαλιά του Φωτιάδη να περνά ελάχιστα αουτ. Στο 84' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν εκ νέου, όταν ο Μανιώτης έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και βρήκε τον Αλέξανδρο Παπακίτσο που απέφυγε τον αντίπαλο του, όμως το σουτ του βρήκε σε αμυντικό και πέρασε δίπλα από την εστία, κόρνερ. Στο 86' οι φιλοξενούμενοι που όσο περνούσε η ώρα κατασκήνωναν έξω από τα καρέ του Μήτσιου, έχασαν την τελευταία τους μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση, όταν από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Χάιτας πήρε μια πρώτη κεφαλιά, ο Μαυροματίδης έκανε νέα κεφαλιά από κοντά, με τον Μήτσιο να καταφέρνει να μπλοκάρει τη μπάλα ενστικτωδώς.

Διαιτητής: Πάνος Γιάννης (Ηπείρου)  Βοηθοί: Φραγκούλης Παύλος (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Μάντζιος Γιώργος (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.): Μήτσιος, Τσελά, Κραμπής (82' Μαργαρίτης), Παπαρούνης, Παππάς, Μανιώτης, Χούσος, Νταλάκας (50' λ.τρ. Σχισμένος), Παπακίτσος Α., Μπότσαρης (87' Βασιλάκος), Σιδηρόπουλος

Μακεδονικός Φούφα (Τούνας): Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Χαραλαμπίδης, Μπακάλης, Τζουβάρας, Φωτιάδης, Μπίντσης Ν., Τοπάλης, Καλπακίδης (18' λ.τρ. Χάιτας), Καραφουλίδης (69' Σλανδωνίδης), Μαυροματίδης